Менков спечели историческа титла за Русия в скока на дължина

Европейският шампион в скока на дължина в зала от тази зима Александър Менков продължи великолепната вечер за рускита атлети на Световното първенство в Москва. Минути след като Татяна Лисенко спечели златото в хвърлянето на чук с рекорд на шампионатите, той стигна до историческа първа световна титла за страната си при мъжете в скока ва дължина , след като направи великолепна серия в сектора.

Менков започна с 8,14 м, продължи със 7,96 м, а следващите му опити бяха на много високо ниво – 8,52 м, 8,43 м, 8,56 м и в последния си записа фаул. Така той си осигури титлата с най-добър резултат в света за сезона и негово лично постижение от 8,56 м.

Игнисиус Гайса пък спечели втория си сребърен медал от планетарни шампионати. Осем години след второто си място за Гана на първенството в Хелзинки през 2005 г., той постави нов национален рекорд на Холандия от 8,29 м за второто място. Ганаецът защитава цветовете на европейската държава едва от няколко седмици.

Мексиканецът Луис Ривера, който спечели световната студентска титла в Казан през миналия месец с внушителните 8,46 м, този път се окичи с бронза с 8,27 м. Испанецът Еузеио Касерес постигна 8,26 м, но това му отреди четвърта позиция. Атлетите до осмо място пък постигнаха опити над 8,00 м.

Снимки: Getty Images/Guliver