Гришо преклони глава след страхотна битка с Надал в Синсинати (видео + галерия)

Григор Димитров приключи участието си на турнира "Мастърс" в Синсинати, след като загуби на 1/8-финал от Рафаел Надал в трисетова драма. Българинът за пореден път затрудни много сериозно доста по-именития си съперник, но записа трета загуба в срещите помежду им с резултат 2:6, 7:5, 2:6 в мач продължил повече от два часа. Така испанецът се класира на 1/4-финал в надпреварата и продължава да преследва рекорда на Новак Джокович от пет спечелени турнира от серията "Мастърс" в един сезон и също така може да влезе в историята като първият тенисист печелил всички девет турнира от тези серии.

Срещата започна прекрасно за Димитров. Той спечели първото си подаване изключително бързо за малко повече от една минута, като след сервисите му не се стигна до нито едно разиграване и Надал не успя да запише нито една точка. Веднага след това обаче испанецът възстанови равенството в геймовете при своето подаване. В третия гейм сервисът на Гришо далеч не бе толкова добър както в първия и позволи на Надал да стигне до точка за пробив, а той моментално се възползва от открилия се шанс и поведе с 2:1. След това обаче и българинът показа характер и успя да стигне до 40:40 при сервиса на Рафа, но все пак не успя да направи пробив и преднината на испанеца нарастна до 3:1.

Димитров успя да спечели своето подаване в следващия гейм, а след това при подаването на Надал стигна и до първия си шанс за пробив в мача при 40:30 в своя полза, но съперникът му с прекрасен сервис и много мощна игра от линията не позволи да резултатът да бъде изравнен, а отново дръпна с 4:2. Веднага след това пък Надал успя отново да пробие сервиса на Гришо, а накрая спечели и своето подаване за 6:2 и сет в своя полза.

В началото на втория сет българинът отново започна добре, с много силни сервиси, и без проблем спечели първите си три подавания. Надал обаче отговаряше подобаващо на предизвикателството на нашето момче и също нямаше особени проблеми да печели своите геймове. Така резултатът вървеше гейм за гейм до 3:3.

В седмия гейм Гришо показа леко пропукване в своето подаване и допусна Надал да дръпне с 30:0. Той все пак успя да обърне нещата до 40:30, но тогава допусна двойна грешка и се стигна до дюс, а след това и до точка за пробив за испанеца. Тогава нова двойна грешка подари гейма на Надал, който поведе с 4:3. Изглежда Димитров почувства и някакви болки в областта на гърдите и това също се отрази на играта му.

Въпреки това българинът стисна зъби и стигна до точка за пробив при сервиса на съперника, и този път успя да се възползва от нея и възстанови равенството - 4:4. След това Григор спечели убедително и своето подаване и си върна преднината в резултата с 5:4. При сервиса на Надал пък геймът вървеше точка за точка до 30:30, когато Гришо с уникално отиграване стигна до сетбол. Тогава обаче и шансът бе на страната на испанеца, който успя да се спаси и да доведе нещата до 5:5.

Димитров обаче отново успя да вземе своя сервис-гейм, след което последва изключително слаб гейм за Надал при неговото подаване и българинът стигна до два сетбола при 40:15 в своя полза. При първия опит испанецът успя да удържи, но при втория Григор натисна при ретура и успя да затвори сета в своя полза - 7:5.

Вместо обаче да продължи по възходящата линия, Димитров изненадващо започна много неубедително третия сет. Той не успя да спечели нито една точка при своето подаване и бе пробит на нула, като накрая направи и двойна грешка. След това Надал затвърди пробива си за 2:0 в своя полза, но Гришо върна интригата в мача намалявайки на 1:2 при свой сервис. В следващия гейм пък испанецът не сервираше по най-добрия начин и даде възможност на Димитров да го притесни, но глупава грешка при 30:30 попречи на нашето момче да стигне до точка за пробив, като в крайна сметка Надал взе подаването си и поведе с 3:1.

Следващият гейм обаче също бе доста оспорван. Испанецът стигна до точка за пробив при 40:30, но Григор показа страхотен характер и успя да удържи подаването си, за да доведе нещата до 2:3. След това испанецът спечели своето подаване, а в седмия гейм Григор Димитров на четири пъти успя да спаси брейк-пойнт, но при петия опит се предаде и резултатът набъбна на 5:2 в полза на Надал. Това като че ли окончателно сломи съпротивата на българина и в следващия гейм Надал слои точка на спора за крайното 6:2 в своя полза.

Така испанецът продължава на 1/4-финал в надпреварата, където го очаква среща със стария му познайник Роджър Федерер.