Турнир на талантите U14 : Зона Бургас - Зона Благоевград 1:0

Григор отнесе американец за 56 минути и чака Надал (видео/пълен запис)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров не даде шанс на участващия с "уайлд кард" американец Брайън Бейкър в мача между двамата от втория кръг на турнира от серията "Мастърс" в Синсинати. Димитров спечели с 6:3, 6:2 за едва 56 минути и се класира за третия кръг, където най-вероятно ще играе с шампиона от завършилия в неделя "Мастърс" в Канада Рафаел Надал (Испания). Днешният успех на 22-годишния хасковлия срещу Бейкър бе още по-убедителен от победата на Димитров над американеца при първата им среща - 6:3, 7:6 (8) на турнира в Бризбан в началото на тази година.

№29 в света Григор записа 11 аса в мача срещу само 1 за намиращия се под номер 185 в ранглистата на ATP американец. Все пак, 28-годишният Бейкър е достигал до №52, като цялата му кариера е белязана от контузии. Димитров допусна само една двойна грешка, докаго противникът му регистрира цели 7. Българинът реализира 4 пробива от 7 възможности, а самият той загуби само веднъж подаването си - при единствения брейкпойнт за Бейкър в двубоя.

Мачът започна лошо за Григор, който загуби откриващото си подаване. Българинът обаче съумя веднага да върне пробива, след което спечели второто си подаване и поведе с 2:1. В шестия гейм Григор реализира нов пробив, за да поведе с 4:2, а малко след това резултатът стана 5:2 в полза на родния тенисист. Още в следващия гейм Димитров имаше сетбол, но не успя да го реализира. Българинът обаче затвори сета по убедителен начин в деветия гейм, в който сервираше.

В във втория сет Димитров вече бе пълен господар на корта. Григор осъществи ранен пробив и го затвърди, повеждайки с 2:0. Малко по-късно резултатът стана 5:1 в полза на българина и силите на Бейкър стигнаха само за още един гейм, но не и за нещо повече.

В третия кръг Димитров ще играе почти сигурно с носителя на 12 титли от "Големия шлем" Рафаел Надал. 27-годишният испанец се изправя във втори кръг срещу германския квалификант Бенямин Бекер, надиграл с 6:1, 6:4 друг квалификант - испанеца Пабло Андухар. Едва ли ветеранът ще успее да елиминира световния №3 в момента Надал.

Рафа и Григор са играли два пъти досега и испанецът има 2 победи, но и в двата случая нашето момче успя да затрудни именития си съперник и да му вземе сет. Първата им среща бе през февруари 2009 година на турнира в зала в Ротердам, когато Надал бе №1 в света, а Григор - едва 17-годишен. Вторият им сблъсък бе тази година на един от любимите турнири на Надал - "Мастърс"-а в Монте Карло (клей).

С класирането си за третия кръг Григор си заработи 90 точки за световната ранглиста и 38 040 долара от наградния фонд, който е 3 729 155 долара.