Надал надви Джокович и е на финал в Монреал (видео)

Поставеният под номер 4 в основната схема Рафаел Надал победи лидера в световната ранглиста и защитаващ титлата си Новак Джокович на 1/2-финалите на "Мастърс" турнира в Монреал с 6:4, 3:6, 7:6(2). Така испанецът регистрира своя 21-ви успех срещу сърбина от общо 36 мача, а в битка за 25-ия си трофей от "Мастърс" надпревара ще се изправи срещу Милош Раонич (Канада). Представителят на домакините се наложи в другия 1/2-финал срещу сънародника си Вашек Посписил с 6:4, 1:6, 7:6(4).

Рафа се класира за 36-ия си финал в турнир от тази категория, като ще се опита да завоюва и своята четвърта "Мастърс" титла от началото на година след тези от Индиън Уелс, Мадрид и Рим. Испанецът, който е шампион от изданието в Канада през 2005 г. (в Монреал) и 2008 г. (в Торонто), вече има девет победи и нито една загуба на твърда настилка от началото на сезона.

27-годишният Надал направи пробив още в първия гейм на мача след две двойни грешки на съперника си, след което обаче самият той трябваше да отразява няколко брейкпойнта. Испанецът бе по-агресивният тенисист на корта, докато Джокович имаше трудности с навлизането в ритъм. При изоставане от 2:4 Ноле отново изпусна от контрол сервиса си и Краля на клея записа в сметката си нов пробив. Въпреки че сърбинът върна един от пробивите, той не успя да промени изхода на сета и Надал го спечели с 6:4.

Втората част бе по-оспорвана, като в осмия гейм Джокович все пак реализира пробив и можеше да затвори сета при свой сервис. Надал получи шанс да върне пробива, но не се възползва и след няколко непредизвикани грешки предаде частта в ръцете на съперника си.

В третия сет силите бяха изравнени, поне до осмия гейм. Тогава световният номер 1 отново трябваше да отразява точки за пробив, но се справи. Нито един от двамата тенисисти не стигна до пробив в тази част и това логично доведе до тайбрек. В него Надал бе безпогрешен. Той поведе с 6:0 точки и въпреки че пропусна два мачбола, все пак при третия си шанс затвори мача след 2 часа и 28 минути игра.

Така Рафа продължава с великолепното си представяне през тази година. От общо 11 турнира, в които е участвал, той има 10 финала и седем трофея. Нещо повече - испанецът има реален шанс да завърши годината и като номер 1 в световната ранглиста. След днешния успех Надал вече има преднина от 1020 точки пред Джокович в класацията, отразяваща представянето от началото на 2013-а.

Финалът между Надал и Раонич е в неделя от 22,00 часа българско време.