Срамна постъпка, Раонич!

В тениса съдиите рядко се превръщат в главни действащи лица и обикновено не влияят за развитието на един мач, особено след въвеждането на системата за видеоповторения "Ястребово око". Точно това обаче се случи в 1/8-финалния двубой между аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро и канадеца Милош Раонич на турнира от серията "Мастърс" в Монреал. Раонич, който взе и 11-минутен медицински таймаут в срещата, бе спечелил първия сет, а във втория Дел Потро сервираше при 4:3 в своя полза. При едно важно разиграване Раонич направи уинър, но докосна мрежата, което не е позволено в тениса. Точката трябваше да бъде присъдена на Дел Потро, но реферът на стола Мохамед Лахияни явно проспа ситуацията и даде точката за канадеца. Това означаваше брейкпойнт за Раонич, койо спечели и следващото разиграване, за да изравни за 4:4. Представителят на домакините в крайна сметка спечели със 7:5, 6:4.

Грешка на съдията - да, Лахияни допусна грешка и не показа поведение на добър съдия в тази ситуация. Но какво да кажем за реакцията на канадеца от черногорски произход, който бе наясно, че е нарушил правилата, ала не намери кураж и достойнство да си признае пред рефера, така че точката да бъде за неговия съперник? Изглежда Раонич не е научил най-важния урок в тениса - този спорт е за джентълмени, а не за хора, мамещи на дребно.

Подобна ситуация имаше в ключов момент от петия сет на 1/2-финалния мач на "Ролан Гарос" между Рафаел Надал и Новак Джокович тази година. Тогава сърбинът докосна мрежата преди на практика спечеленото от него разиграване да е приключило (въпреки че испанецът нямаше никакъв шанс да достигне до топката) и точката бе отсъдена в полза на Рафа.

Да, Милош, ти прескочи в следващата фаза, но с такива постъпки няма да си спечелиш много фенове извън Канада. Би било добре Раонич да вземе пример от шампиона на двойки на "Уимбълдън" за 2012 година - британеца Джони Мари, който при подобна ситуация си призна, че е докоснал мрежата с ракетата си. И то на финала на "Уимбълдън"!