Русия би Италия с 3:2 в петгеймов драматичен сблъсък в Сургут

Олимпийският волейболен шампион Русия записа изключително драматична пета победа в Група "В" на Световната лига. "Сборная" надделя много трудно у дома над Италия с 3:2 (25:23, 25:23, 26:28, 23:25, 15:12) във втората среща помежду им от 3-ия кръг, играна този следобед пред над 5000 зрители в зала "Енергетик" в Сургут. Втори съдия на мача бе българинът Илиян Георгиев.

Въпреки успеха руснаците останаха на 2-ро място във временното класиране с 13 точки след 5 победи и 1 загуба. "Скуадра адзура" продължава да е лидер с 15 точки също след 5 победи и 1 загуба. Следващият състезателен уикенд Русия гостува на Куба, а Италия приема Иран.

Друбоят се превърна в истински петгеймов сблъсък. Домакините започнаха много добре и благодарение на силните сервиси на Николай Павлов успяха да поведат с 8:3. Последва равенство при 11:11, след което момчетата на Андрей Воронков дръпнаха леко чрез добрите си сервиси и атаки на Павлов и Алексей Спиридонов. В крайна сметка Русия взе гейма с минимална разлика - 25:23. Благодарение на впечатляващи блокади и ефективни атаки "Сборная" успя да дръпне отново. Постепенно нервите на италианците тръгнаха да "избиват", което накара наставникът им Мауро Беруто да вземе тайм-аут. Това помогна, но не напълно - руските волейболисти спечелиха и втория гейм с 25:23.

Волейболистите на Русия продължиха да контролират играта като поведоха с 16:11. Срещата изглеждаше почти свършила, но не така мислеха италианците. "Скуадра адзура" се бореше яростно, показа страхотен дух и характер, като спаси седем мачбола и изравни при 24:24. Възпитаниците на Беруто даже съумяха да спечелят трудно гейма с 28:26 и да намалят изоставането си на 1:2. Италианците намериха ритъма си на игра и дръпнаха с 8:6 в началото на четвъртата част. Русия успя да изравни при 12:12. Последва неприятна контузия за звездата на гостите Иван Зайцев, който изкълчи глезен, след като стъпи на крака на Евгений Сивожелез. Зайцев бе сменен от Лука Ветори, но това не повлия върху играта на Италия. Момчетата на Беруто измъкнаха гейма с 25:23 след серия от сервиси на разпределителя Драган Травица, с което вкараха срещата в тайбрек. Петият решителен гейм бе равностоен до 10:9, след което руснаците дръпнаха с 13:10. Русия спокойно спечели тайбрека с 15:12, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за руския тим стана Николай Павлов с 26 точки (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака), а Алексей Спиридонов добави още 16 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 20% позитивно посрещане) за успеха. От друга страна въпреки контузията и това, че игра само до средата на четвъртия гейм, най-резултатен за италианците стана Иван Зайцев с 25 точки (1 блок и 56% ефективност в атака). Симоне Пароди завърши с 15 точки (1 блок, 1 ас, 54% ефективност в атака и 27% позитивно посрещане), но и това не помогна за победата.
РУСИЯ: Сергей Макаров 2, Николай Апаликов 9, Евгений Сивожелез 7, Николай Павлов 26, Алексей Спиридонов 16, Андрей Ащев 14 - Алексей Вербов-либеро (Иля Жилин)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ИТАЛИЯ: Томас Берета 9, Симоне Пароди 15, Иван Зайцев 25, Кристиан Савани 4, Драган Травица 5, Емануеле Бирарели 13 - Андреа Джови-либеро (Лука Ветори 8, Микеле Федрици 7, Матео Пиано, Салваторе Росини-либеро)
Старши-треньор: Мауро Беруто.