Сърбия с измъчено 3:2 над Иран като гост в Световната лига

Настоящият европейски шампион по волейбол Сърбия записа много измъчена трета победа в Група "В" на Световната лига. Възпитаниците на треньора Игор Колакович надиграха много трудно и драматично като гости Иран с 3:2 (26:24, 25:23, 17:25, 14:25, 18:16) в първия мач помежду им от 3-ия кръг в групата, игран този следобед пред около 12 000 зрители в зала "Азади" в Техеран.

Така "плавите" останаха на 3-то място във временното класиране с 9 точки след 3 победи и 2 загуби, докато иранците са 5-ти без победа до момента, но с една спечелена точка. Втората среща между Иран и Сърбия е в неделя (23 юни) отново от 15,30 часа българско време в Техеран.

Сърбите започнаха по-добре и постепенно дръпнаха в резултата благодарение на атаките на Александър Атанасийевич и играта на блокада на Марко Подрасчанин. Иран направи обрат и поведе с три точки, но в крайна сметка не успя да задържи преднината си и "плавите" измъкнаха трудно гейма с 26:24. В началото на втората част домакините поведоха с 8:4 след няколко успешни атаки и страхотни блокади, но последва спад в играта им, което пък позволи на Сърбия да я обърне и спечели с 25:23. Въпреки видимото желание у момчетата на Игор Колакович да затворят мача в три гейма, иранците не се предадоха. Воденият от легендарния Хулио Веласко тим успя да наложи играта си и да затвори третия гейм в своя полза с убедителното 25:17 благодарение на добрите сервиси на Фархад Гаеми и силни атаки на Мохамад Мусави. Волейболистите на Иран продължиха с отличната си игра и в четвъртата част, която взеха още по-убедително с 25:14, с което вкараха срещата в тайбрек. Петият решителен гейм тръгна равностойно, но постепенно сърбите дръпнаха с 8:6. Последва равенство при 8:8, след което играта продължи точка за точка. В крайна сметка Сърбия спечели много трудно тайбрека с 18:16, а с това и крайната победа с 3:2.

Най-полезен за сръбския отбор отново стана Александър Атанасийевич с 23 точки (1 блок, 3 аса и 42% ефективност в атака), а Никола Ковачевич добави 18 точки (1 блок и 53% ефективност в атака) за успеха. За домакините от Иран Фархад Гаеми (2 блок, 4 аса, 56% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) и Мохамед Мусави (5 блока, 1 ас и 82% ефективност в атака) реализираха съответно 16 и 15 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за победата.

ИРАН - СЪРБИЯ 2:3 (24:26, 23:25, 25:17, 25:14, 16:18)
ИРАН: Саейд Маруфлакрани 2, Фархад Гаеми 16, Мохамад Мусави 15, Хамзех Зарини 1, Амир Гафур 5, Армин Ташакори 12 - Фархад Ахангаран-либеро (Шахрам Махмуди 13, Адел Голами, Мехди Махдави, Алиреза Мобашери 1, Пуря Фаязи 5)
Старши-треньор: Хулио Веласко
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 18, Владо Петкович 3, Драган Станкович 12, Александър Атанасийевич 23, Марко Подрасчанин 7, Неманя Петрич 14 - Никола Росич-либеро (Милош Никич 1, Сречко Лисинач 1, Урош Ковачевич, Саша Старович, Алекса Бърджович)
Старши-треньор: Игор Колакович.