Германия с първи две победи в Световната лига след 3:0 и 3:1 над Куба

Волейболистите от националния отбор на Германия записаха първи победи в тазгодишното издание на Световната лига. Възпитаниците на треньора Витал Хейнен надиграха на два пъти у дома Куба в 3-ия кръг в Група "В".

Първо, Бундестима надделя категорично над кубинците с 3:0 (25:18, 25:19, 25:16) в първата среща между двата тима, играна в събота пред около 1500 зрители в зала "Бремен Арена" в Бремен. Германците започнаха много добре и бързо поведоха с 5:1 благодарение на силните сервиси на Филип Колин. Германският тим продължи да контролира играта през целия гейм и накрая го спечели с убедителното 25:18. Куба взе лека преднина в началото на втората част, но в последствие не можа да задържи темпото си на игра. Силният сервис и мощните атаки в центъра на домакините създадоха сериозни проблеми на кубинския отбор. В крайна сметка момчетата на Витал Хейнен затвориха гейма с 25:19 след атака на Маркус Бьоме. Волейболистите на Германия продължиха да играят по същия начи и без проблем спечелиха третия гейм с 25:16, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за германския тим стана Денис Калиберда с 13 точки (1 блок, 60% ефективност в атака и 54% позитивно посрещане), а Маркус Бьоме (4 блока, 1 ас и 100% ефективност в атака!!!) и Филип Колин (2 блока, 2 аса и 100% ефективност в атака!!!) добавиха по 10 точки за победата. За кубинците Роландо Сепеда (1 ас, 47% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане) и Йордан Бисет (1 блок, 3 аса и 33% ефективност в атака) реализираха по 10 точки.

Снощи пък германците се наложиха малко по-трудно над своите съперници с 3:1 (25:23, 25:22, 24:26, 25:23) във втория мач помежду им, игран пред малко над 2000 зрители отново в Бремен. Първият гейм бе напълно равностоен, но в крайна сметка отборът на Германия го взе с минималното 25:23 след няколко грешки в кубинската защита в края и въпреки 7-те точки на Роландо Сепеда. Във втората част възпитаниците на Орландо Блекууд се опитаха да се възползват от непредизвиканите грешки на домакините, но благодарение на по-добрата си игра на блокада Германия поведе с 14:10. Бундестима спечели спокойно гейма с 25:22 и поведе с 2:0. Въпреки, че изоставаха с 0:2 отвърнаха на удара като дръпнаха бързо с 3:0 в третия гейм. Независимо от стабилното представяне на Германия, Куба успя да затвори трудно гейма в своя полза при 26:24 след блокада и ас на Сепеда. В началото на четвъртата част Куба поведе с 8:7, но постепенно Германия увеличи натиска със силните атаки и сервиси, спечели гейма с 25:23, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за германците отново бе Денис Калиберда с 22 точки (3 блока, 46% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) за успеха. За тима на Куба Йордан Бисет (2 блока, 3 аса и 38% ефективност в атака) и Роландо Сепеда (3 блока, 3 аса, 39% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане) завършиха съответно с 19 и 18 точки.

Така Бундестима е на 4-то място във временното класиране със 7 точки след 2 победи и 2 загуби, докато кубинците са на последното 6-то място без победа до момента и 6 загуби от 6 мач. В следващия състезателен уикенд Германия гостува на настоящия европейски шампион Сърбия, а Куба е домакин на олимпийския първенец Русия.
ГЕРМАНИЯ: Денис Калиберда 13, Маркус Бьоме 10, Бьорн Хьооне 7, Йохен Шьоопс 7, Лукаш Кампа 3, Филип Колин 10 - Маркус Щоервалд-либеро (Кристиян Фром, Патрик Щоервалд, Фердинанд Тиле)
Старши-треньор: Витал Хейнен
КУБА: Лиан Сем Естрада 4, Роландо Сепеда 10, Данхер Кинтана 5, Райдел Фундора 6, Йордан Бисет 10, Исбел Меса 6 - Кейбел Гутиерес-либеро (Густаво Лейва, Леандро Масиас, Абрахан Алфонсо, Давид Фиел 1)
Старши-треньор: Орландо Блекууд.
ГЕРМАНИЯ: Кристиян Фром 9, Дирк Вестфал 3, Денис Калиберда 22, Маркус Бьоме 7, Тим Брошог 7, Патрик Щоервалд - Маркус Щоервалд-либеро (Йохен Шьоопс 9, Лукаш Кампа 1, Фердинанд Тиле, Филип Колин 3, Бьорн Хьооне 5)
КУБА: Лиан Сем Естрада 5, Роландо Сепеда 18, Райдел Фундора 10, Давид Фиел 13, Йордан Бисет 19, Исбел Меса 8 - Кейбел Гутиерес-либеро (Густаво Лейва, Леандро Масиас, Данхер Кинтана)