Русия с чисто 3:0 над Куба в Хавана

Олимпийският волейболен шампион Русия постигна шеста победа в тазгодишната Световна лига. Възпитаниците на селекционера Андрей Воронков биха категорично като гости Куба с 3:0 (25:20, 25:23, 25:23) в първата среща помежду им от 4-ия кръг в Група "В", играна тази нощ пред около 5000 зрители в зала "Сиудад Депортива" в столицата Хавана.

По този начин "Сборная" остана начело във временното класиране с 16 точки след 6 победи и 1 загуба, докато кубинците продължават да са на последното 6-то място без спечелена точка и 7 загуби от 7 срещи. Вторият мач между Куба и Русия е утре (30 юни) отново от 03,40 часа българско време в Хавана.

Двата тима започнаха силно, но все пак руснаците дръпнаха с 8:5 благодарение на по-добрата си блокада. Капитанът и разпределител на Русия Сергей Макаров продължи с разнообразната си игра, което позволи на "Сборная" да запази преднината си до 16:13. От друга страна единствено Роландо Сепеда тормозише руския тим с атаките си. В крайна сметка Русия взе гейма с 25:20. Руските волейболисти поведоха и във втората част с 5:0 и 8:4, след което Куба се опита да изравни след ас на Йордан Бисет и няколко силни блокади на Сепеда. Въпреки това, Русия продължи да води до 16:12. Постепенно домакините стопиха изоставането си до 20:21 след нови два поредни аса на Бисет, но в крайна сметка воденият от Андрей Воронков тим измъкна гейма с 25:23. След равностойното начало на третия гейм Куба дръпна с 8:6 и 15:11. Русия съумя да изравни при 17:17, след което спечели трудно гейма с 25:23, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за руския тим отново бе Николай Павлов с 21 точки (2 аса и 53% ефективност в атака) за победата. Николай Апаликов (6 блока, 2 аса и 75% ефективност в атака) и Алексей Спиридонов (2 блока и 38% ефективност в атака) пък добавиха по 12 точки за успеха. За домакините от Куба Йордан Бисет (3 аса и 50% ефективност в атака) и Роландо Сепеда (2 блока, 1 ас, 30% ефективност в атака и 28% позитивно посрещане) реализираха съответно 14 и 11 точки.

КУБА - РУСИЯ 0:3 (20:25, 23:25, 23:25)
КУБА: Леандро Масиас, Роландо Сепеда 11, Райдел Фундора 4, Давид Фиел 6, Йордан Бисет 14, Исбел Меса 9 - Кейбел Гутиерес-либеро (Густаво Лейва, Лиан Естрада, Данхер Кинтана, Абрахан Алфонсо 9)
Старши-треньор: Орландо Блекууд
РУСИЯ: Сергей Макаров, Николай Апаликов 12, Евгений Сивожелез 2, Николай Павлов 21, Алексей Спиридонов 12, Андрей Ащев - Алексей Вербов-либеро (Артьом Волвич 7, Иля Жилин, Артьом Ермаков-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков.