Федерер е на финал в Хале след обрат срещу Хаас

Петкратният шампион Роджър Федерер се класира на финала на турнира в Хале, който е подгряващ за "Уимбълдън". 31-годишният швейцарец победи в първия полуфинал своя приятел от Германия Томи Хаас с 3:6, 6:3, 6:4. През миналата година двамата се срещнаха на финала и тогава победителят бе 35-годишният Хаас.

На четвъртфиналите водачът в схемата Федерер разгроми друг германски представител - Миша Зверев, с 6:0, 6:0, но сега швейцарецът срещна доста по-сериозна съпротива. Поставеният под №3 Хаас трябваше да спасява брейкпойнт още в първия си сервис-гейм, но малко по-късно именно германецът успя пръв да осъществи пробив - в шестия гейм, за да поведе с 4:2. При 5:3 Хаас сервираше за сета, но изостана с 15:40. Федерер обаче не се възползва от двата си брейкпойнта и първата част бе за германеца.

Федерер започна вихрено втория сет, реализирайки ранен пробив и поведе с 3:0. При 5:2 Роджър пропусна два сетбола при сервис на Хаас, но след това затвори сета без проблеми със своето подаване.

В третия гейм на третия сет Томи допусна 2 двойни грешки и бе пробит на нула. Това позволи на швейцареца да поведе с 3:1. Веднага след това Федерер пропусна два брейкпойнта за 4:1, но все пак не изпусна аванса си от един пробив и спечели мача след 1 час и 38 минути игра.

Федерер записа 15 аса срещу 6 за Хаас. Германецът допусна цели 9 двойни грешки, а швейцарецът - само една. Това бе 14-ият мач между двамата и Федерер записа 11-а победа срещу германеца. Двамата бяха партньори на двойки тази година, но загубиха още в първия кръг.

На финала Федерер ще играе с победителя от срещата между №2 в схемата Ришар Гаске (Франция) и Михаил Южни (Русия).