Христо Златанов с 19 точки и MVP! Пиаченца пречупи БГ Тренто с 3:1 във финал №2 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, успя да изравни резултата във финалния плейоф на италианската Серия А1. Момчетата на наставника Лука Монти пречупиха у дома победителя в редовния сезон Итас Диатек (Тренто) с 3:1 (17:25, 25:22, 25:16, 32:30) във втората среща от финала, играна тази вечер пред около 4000 зрители в зала "Пала Банка".

Така Златанов и компания изравниха резултата в плейофната серия на 1-1 победи и в същото време прекъснаха черната си серия от 9 поредни загуби от трентинци. Третият мач между двата тима е в сряда (1 май) от 18,30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Втората финална среща започна малко по-добре за домакините, които поведоха с 4:2 след блок-аут на Алесандро Фей и мощна контра на кубинеца Робертланди Симон. Последва равенство веднага при 4:4 след успешна атака на чешкия диагонал на трентинци Ян Щокър и аут на опитния Самуеле Папи от Пиаченца. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за гостите от Тренто - 8:7 след атака от втора линия на Матей Казийски. Последва блокада на Емануеле Бирарели и 9:7. Разликата леко набъбна до 13:10 след контра на кубинската звезда Османи Хуанторена, което накара наставникът на "червено-белите вълци" Лука Монти да вземе тайм-аут. Независимо от това, резултатът стана 14:10 след контра блок-аут на Хуанторена. До второто техническо прекъсване преднината на момчетата на Радо Стойчев стана 16:11 след поредна мощна контра на Хуанторена. Постепенно Пиаченца намалиха изоставането си до 14:17 след няколко силни изяви на Фей, което принуди Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Тренто си върна преднината при 20:14 след нова атака на Ян Щокър, контра на Бирарели и ас тип "чекмедже" на Хуанторена. Въпреки второто прекъсване за Лука Монти и Пиаченца, последваха нови два аса на Хуанторена и блокада на Бирарели и 23:14, като междувременно в игра за домакините се появиха втория разпределител Антонио Корвета и Габриеле Маруоти на мястото на Христо Златанов. В крайна сметка Тренто спокойно взе гейма с 25:17 след поредна силна атака на Ян Щокър.

В началото на втората част Пиаченца бързо дръпна с 3:0 след атака през центъра и силен ас на американеца Максуъл Холт и блокада на Робертланди Симон, но веднага последва обрат за 4:3 за Тренто след атака на Емануеле Бирарели, технично отиграване и мощна контра на Ян Щокър и отлична блокада на Матей Казийски. Въпреки тайм-аута за Лука Монти, последва ас на Бирарели и 5:3. До техническата пауза разликата стана 8:5 след блокада на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра. Въпреки усилията на домакините, трентинци запазиха преднината си до 14:12 след невероятно подаване на Рафаел и атака на Щокър и 15:13 след спорно решение на съдиите за задържана топка на Лусиано Де Секо. Заради бурна реакция от скамейката на Пиаценца пък бе изгонен помощник-треньорът на тима Давиде Делмати. Независимо от нервите на терена, последва обрат и 16:15 за "червено-белите вълци" след ас на Де Секо и отлична блокада на Самуеле Папи. След техническото прекъсване последваха нов блок и успешна контра на Папи и 18:15. Разликата нарасна до 21:17 след мощен ас на Максуъл Холт и прекъсване за Радо Стойчев и Тренто. Играта продължи точка за точка до 23:20, след което Пиаченца без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:22 след задържана топка на втория разпределител на Тренто Джакомо Синтини, който влезе като резерва за сервис.

Третият гейм тръгна добре за гостите от Тренто, които поведоха с 3:1 след блок-аут на Матей Казийски и аут на Алесандро Фей от Пиаченца. Постепенно домакините изравниха при 5:5 след пусната топка на аржентинския разпределител Лусиано Де Секо и блокада на Максуъл Холт и даже дръпнаха с 8:5 след нов блок на Холт, аут на Ян Щокър и страхотна контра блок-аут от втора линия на Христо Златанов. Последваха блокада на Фей и мощен ас на Робертланди Симон и 10:5. Независимо от усилията и опитите на волейболистите на Тренто, да стопят разликата, тя се запази и даже леко се увеличи до 15:9 след ас на Холт. Втората техническа пауза пък дойде при 16:10 след поредна страхотна атака на Еър Злати. Последва нова мощна атака на Златанов и силен ас и контра блок-аут от втора линия на Фей и 19:10. В крайна сметка Пиаченца спокойно гейма с убедителното 25:16 след грешка от сервис на влезлия като резерва за Тренто Филипо Ланца и поведе с 2:1.

Четвъртата част стартира отлично за Тренто, които поведоха бързо с 3:0 след бъркана топка на разпределителя Лусиано Де Секо и атака в аут на Максуъл Холт от Пиаченца и страхотна блокада на Ян Щокър. Въпреки тайм-аута за Лука Монти, разликата набъбна до 8:1 след отлични контри на Матей Казийски, Ян Щокър и Емануеле Бирарели. Постепенно "червено-белите вълци" стопиха изоставането си до 7:9 след силни изяви на Робертланди Симон и Самуеле Папи и атака в аут на Щокър, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Последва успешна и силна контра на Матей Казийски и 10:7. Двата тима продължиха равностойно до 16:14 за Тренто след нова атака на завърналия се в игра Матей Казийски. Играта продължи точка за точка до 19:17, след което Пиаченца изравни при 19:19 след бърза атака през центъра на Максуъл Холт и отлична блокада на влезлия като резерва Лука Ветори. Домакините даже дръпнаха при 22:21 след ас на Ветори. Двата тима се "захапаха" в резултата до 30:30, след което Пиаченца измъкна гейма с 32:30 след отлична атака на Ветори и аут на Матей Казийски от Тренто.

Капитан на Пиаченца Христо Златанов изигра страхотен мач, стана най-резултатен с 19 точки (1 блок, 56% ефективност в атака, 62% позитивно и 62% перфектно посрещане) и напълни закономерно бе избран за най-полезен играч (MVP) на мача. Кубинският център Робертланди Симон добави още 13 точки (2 аса и 73% ефективност в атака) за успеха. От друга страна звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра стабилно и завърши с 12 точки (1 блок, 56% ефективност в атака, 50% позитивно и 32% перфектно посрещане), а най-резултатен стана Ян Щокър със 17 точки (2 блока и 45% ефективност в атака), но и това не помогна за победата. Другият българин в състава на гостите - Николай Учиков, влезе за малко като резерва в края на третия гейм и се отчете с 1 точка от атака.

КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:1 (17:25, 25:22, 25:16, 32:30)

ПИАЧЕНЦА: Лусиано Де Секо 4, Алесандро Фей 10, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 19, Самуеле Папи 8, Робертланди Симон 13, Максуъл Холт 12 - Давиде Мара-либеро (Габриеле Маруоти, Антонио Корвета, Лука Тенкати, Лука Ветори 7)