Казийски и БГ Тренто удариха Пиаченца с 3:1 във финал №1 (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) започнаха с победа във финалния плейоф на италианската Серия А1. Възпитаниците на българския наставник Радостин Стойчев обърнаха и надиграха у дома Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:1 (20:25, 25:11, 25:19, 25:20) в първия мач от финала, игран тази вечер пред над 4200 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци поведоха с 1-0 победи в плейофната серия, която се играе до 3 успеха от 5 срещи. Вторият двубой от финала между двата тима, който е римейк на финала от 2008 и 2009 година, е в неделя (28 април) от 18,30 часа българско време и отново ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Финалната среща започна малко по-добре за домакините, които дръпнаха с 2:0 след сервис в аут на Максуъл Холт от гостите и блокада на гръцкия център Митар Джурич. Последва веднага равенство при 2:2 след блок-аут на Алесандро Фей и отличен блок на кубинеца Робертланди Симон. Трентинци поведоха отново при 7:5 след блокада на Емануеле Бирарели и мощна контра на Матей Казийски и с 8:6 след силна атака-пайп на кубинската звезда Османи Хуанторена. Последва нов успешен блок на Джурич, който днес е рожденник, и 9:6. Разликата нарасна до 11:7 след силна атака по правата на чешкия диагонал Ян Щокър. Последваха атака на Христо Златанов и мощен ас на Холт - 11:9 и тайм-аут за Радо Стойчев. Въпреки това, резултатът бе изравнен при 11:11 след блокада на Симон и контра на Фей, но Тренто веднага си върна преднината при 13:11 след атака през центъра и блок на Джурич. Пиаченца стигна до ново равенство при 13:13 и дори поведоха с 15:13 след сервис в аут на Казийски, последван от контра и ас на Фей и атака в аут на Щокър. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за тима на Лука Монти след грешка от сервис на Джурич. Последа поредна успешна контра на Фей и 17:14. Преднината на Пиаченца набъбна леко до 19:15 след ас на Симон и второ прекъсване за Радо Стойчев. "Червено-белите вълци" направиха резултата 22:17 в своя полза след отлична блокада на Еър Злати, след което без проблеми взеха гейма с 25:20 след грешка от сервис на Казийски и поведоха с 1:0.

В началото на втората част Пиаченца поведе с 2:0 след грешка от сервис на Османи Хуанторена и блокада на Алесандро Фей, но последва обрат и 5:3 за домакините след ас на Ян Щокър и две силни контри на Матей Казийски. До техническата пауза разликата леко нарасна до 8:5 след ас на Митар Джурич. Въпреки усилията на Пиаченца, преднината на трентинци нарасна до 13:8 след контра блок-аут на Ян Щокър и блокада на Емануеле Бирарели. Независимо от тайм-аута за Лука Монти, второто техническо прекъсване дойде при 16:9 за Тренто след две успешни контри на Казийски. Наставникът на Пиаченца Лука Монти започна да прави смени, а разликата набъбна до 20:10 след нови две контри на Казийски и пореден ас на Щокър. Това позволи на Радо Стойчев да пусне някой от резервите си. В крайна сметка момчетата на Стойчев спокойно затвориха гейма в своя полза при разгромното 25:11 след успешна атака на българския диагонал Николай Учиков и изравниха на 1:1.

И третият гейм стартира много добре за трентинци, които поведоха с 3:0 след силна атака на Ян Щокър, мощна контра-пайп на Османи Хуанторена и атака в аут на опитния Самуеле Папи от Пиаченца. До първата техническа пауза резултатът стана 8:4 след контра блок-аут на Щокър. Последваха грешка на Христо Златанов и спорен блок-аут на Османи Хуанторена и 10:4. Разликата нарасна до 12:5 след ас тип "чекмедже" на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра и тайм-аут за Лука Монти и Пиаченца. Преднината на трентинци набъбна до 16:6 след блокада на Емануеле Бирарели и ас на Хуанторена. Въпреки усилията и опитите на Пиаченца да стопят разликата, Тренто запази преднината си до 20:12 след сервис в аут на Самуеле Папи от гостите. "Червено-белите вълци" намалиха разликата до 20:15 след ас на Максуъл Холт и отлична блокада на Робертланди Симон, но трентинци веднага си върнаха предимството при 23:16 след контра блок-аут на Хуанторена, след което безпроблемно спечелиха гейма с 25:19 след нова успешна атака на Казийски и поведоха с 2:1.

Домакините успяха да дръпнат и в четвъртата част с 5:2 след атака през центъра на Митар Джурич, силна контра на Матей Казийски и мощен ас на Ян Щокър. Въпреки тайм-аута за Лука Монти и Пиаченца, играта продължи точка за точка до 8:5 след сервис в аут на аржентинския разпределител на гостите Лусиано Де Секо. Разликата леко нарасна при 10:6 след отлична блокада на Щокър. Тренто запази предимството си до 13:9 след нови две поредни успешни атаки на Казийски и даже го увеличиха до 16:10 след поредна блокада на Джурич и ас на Казийски. Независимо от усилията на Пиаченца, домакините запазиха разликата до 19:13 след блок-аут на Хуанторена и грешка на влезлия като резерва за гостите Лука Ветори. Момчетата на Лука Монти леко намалиха изоставането си до 17:20 след силен ас на Максуъл Холт, но в крайна сметка Казийски и компания спечелиха гейма с 25:20 след грешка от сервис на Робертланди Симон на Пиаченца, а с това и мача с 3:1.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски изигра много силен мач и стана втори по резултатност с 16 точки (1 блок, 1 ас, 58% ефективност в атака, 33% позитивно и 29% перфектно посрещане) за успеха. Чешкият диагонал Ян Щокър стана най-резултатен със 17 точки (2 блока, 4 аса и 44% ефективност в атака) и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача. Другият българин в състава на трентинци Николай Учиков пък влезе за малко като резерва в края на втория гейм и се отчете с 1 точка от атака. От друга страна Христо Златанов игра цял мач за Пиаченца и завърши с 9 точки (1 блок, 31% ефективност в атака, 33% позитивно и 22% перфектно посрещане), а най-резултатен стана Алесандро Фей с 16 точки (3 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака), но и това не помогна за победата.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) 3:1 (20:25, 25:11, 25:19, 25:20)