Казийски и БГ Тренто на победа от титлата след 3:0 над Пиаченца във финал №3 (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) вече са само на победа от спечелване на титлата в италианската Серия А1. Възпитаниците на българския наставник Радостин Стойчев надиграха категорично у дома Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:0 (25:12, 25:18, 25:19) в мач №3 от финала, игран тази вечер пред над 4500 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци поведоха във финалната серията с 2-1 победи. Играе се до 3 успеха от 5 срещи. Четвъртият и може би последен двубой между двата тима е в неделя (5 май) от 18,30 часа българско време в зала "Пала Банка" в Пиаченца и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Третата финална среща започна малко по-добре за домакините от Тренто, които поведоха с 4:1 след атака на чешкия диагонал Ян Щокър, блокада на гръцкия център Митар Джурич и грешка на гостите. До техническата пауза резултатът стана 8:4 след сервис в аут на аржентинския разпределител на Пиаченца Лусиано Де Секо. Играта продължи точка за точка до 12:8, след което последва контра блок-аут на Матей Казийски - 13:8 и тайм-аут за наставникът на "червено-белите вълци" Лука Монти. Въпреки това, последва контра от втора линия и ас на Ян Щокър и блокада на Джурич и 16:8. Разликата набъбна до 19:9 след ас на Матей Казийски и контра през центъра на Джурич. В крайна сметка трентинци спокойно взеха гейма с убедителното 25:12 след атака в аут на американеца Максуъл Холт от Пиаченца и поведоха с 1:0.

В началото на втората част момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 2:0 след блокада на Емануеле Бирарели и успешна контра от втора линия на кубинската звезда Османи Хуанторена, а след това с 5:2 след отличен блок на бразилския разпределител на трентинци Рафаел де Оливейра. Разликата се запази до 8:5 след мощен блок-аут на Хуанторена. Последваха ас на Митар Джурич и контраатака-пайп на Матей Казийски - 10:5 и прекъсване за Лука Монти. Въпреки това, последва нов ас на Джурич и 11:5. Домакините запазиха предимството си до 16:11 след грешка при мрежата на кубинския център на Пиаченца Робертланди Симон. Постенно гостите намалиха изоставането си до 16:18 след атака на Христо Златанов и аут на Ян Щокър, но веднага последваха успешна атака и контра на Хуанторена и 20:16. Тренто запази преднината си до 23:18 след две страхотни блокади на Казийски, след което без проблеми затвориха гейма с 25:18 след два поредни силни аса на Хуанторена.

За разликата от първите два гейма в третия Пиаченца дръпна с 2:0 след силна контра на Алесандро Фей и мощен ас на Робертланди Симон. Въпреки, че Тренто успя да изравни на два пъти при 2:2 и 4:4, "червено-белите вълци" запазиха преднината си до 8:6 след атака на Христо Златанов. Последва успешна атака от втора линия на опитния Самуеле Папи и 9:6. Постепенно трентинци успяха да изравнят при 10:10 след успешни нападения на Ян Щокър и Османи Хуанторена. Казийски и компания дори поведоха при 13:11 след грешка при мрежата на Лусиано Де Секо и атака в аут на Фей от Пиаченца. Разликата се запази до 16:14 след грешка от сервис на Максуъл Холт от гостите. Разликата набъбна до 22:17 след поредна атака и контра на Ян Щокър и грешка на Самуеле Папи. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:19 след атака през центъра на Емануеле Бирарели, а с това и мача с 3:0.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра стабилно цял мач и стана втори по резултатност с 11 точки (4 блока, 1 ас, 40% ефективност в атака, 64% позитивно и 43% перфектно посрещане), с колкото се отчете и Митар Джурич (1 блок, 3 аса и 88% ефективност в атака). Най-резултатен стана кубинският посрещач Османи Хуанторена със 17 точки (4 аса, 59% ефективност в атака, 42% позитивно и 33% перфектно посрещане) за успеха и закономерно бе обявен за най-полезен играч (MVP) на мача. Другият българин в състава на трентинци - диагоналът Николай Учиков, не влезе в игра и остана на резервната скамейка. От друга страна Еър Злати не бе на познатото си ниво за Пиаченца и завърши със скромните за него 4 точки (1 ас, 20% ефективност в атака, 41% позитивно и 33% перфектно посрещане), а най-резултатен за гостите бе Алесандро Фей с 14 точки.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) 3:0 (25:12, 25:18, 25:19)

ТРЕНТО: Рафаел де Оливейра 3, Ян Щокър 10, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 11, Османи Хуанторена 17, Емануеле Бирарели 5, Митар Джурич 3 - Андреа Бари-либеро (Филипо Ланца, Щефан Хъртиански, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ