Силен Цецо Соколов със 17 точки, Тренто с 11-та победа в Италия

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, постигна 11-та победа в Серия А1. Момчетата на треньора Роберто Серниоти надделяха като гости над новака Експривия (Молфета) с 3:0 (25:19, 25:17, 25:23) в мач от 14-ия кръг, игран тази вечер.

Така шампионите продължават да са на 3-то място с 31 точки след 11 победи и 3 загуби. Лидер продължава да бъде Мачерата с 37 точки след 12 победи и 2 загуби следван от Пиаченца с 34 точки също след 12 успеха и 2 поражения. В следващия 15-ти кръг Тренто е гост именно на лидера Мачерата. Супердербито на кръга е следващата неделя (2 февруари) от 18,30 часа българско време и ще бъде предавано пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската Ring.bg.

Първият гейм на срещата тръгна малко по-добре за трентинци, които поведоха със 7:5 след блокади на португалския национал Алешандре Ферейра и аржентинския център Себастиан Соле. Последва равенство при 9:9 след серия от сервиси на Джулио Саби, но шампионите веднага си върнаха преднината при 12:10 след атака и контра на Емануеле Бирарели. Постепенно разликата нарасна до 15:12 след блокада на Бирарели и до 21:17 след грешка на разпределителя на домакините Давиде Сайта. В крайна сметка Тренто спокойно взе гейма с 25:19 след пусната топка на американския разпределител Донълд Съксо.

Момчетата на треньора Роберто Серниоти продължиха с добрата си игра и във втората част като дръпнаха с 9:6 след две блокади на разпределителя Донълд Съксо и Емануеле Бирарели и ас на Цецо Соколов. Двата тима продължиха равностойно до 13:10, след което преднината на Тренто набъбна до 17:11 благодарение на Цецо Соколов. Постепенно разликата стана 23:15 след контра на Филипо Ланца, след което Соколов и компания без проблеми затвориха гейма при 25:17 в своя полза след блок на Себастиан Соле.

Домакините от Молфета тръгнаха малко по-добре в трети гейм, като поведоха с 6:4 след блокади на Бруно Дзануто и Мигел Анхел Форнес срещу Цецо Соколов. Постепенно Тренто успя да изравни при 8:8 след ас на Филипо Ланца и блокада на Донълд Съксо. Двата тима продължиха равностойно до 13:13 и 19:19, след което шампионите дръпнаха с 23:21 след грешка на Молфета и контра на Себастиан Соле. В крайна сметка Тренто успя да спечели гейма с минималното 25:23 след нова успешна атака на Ланца, а с това и мача с 3:0.

Цветан Соколов изигра поредния си силен мач за Тренто и отново бе над всички със 17 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака) за победата. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен американският разпределител на трентинци Донълд Съксо. За домакините от Молфета Джулио Саби (50% ефективност в атака) и Бруно Дзануто (2 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) реализираха съответно 16 и 15 точки.
МОЛФЕТА: Давиде Сайта 1, Джулио Саби 16, Бруно Дзануто 15, Кристиан Казоли 6, Марко Пископо 1, Даниеле Мацоне - Андреа Чезарини-либеро (Мигел Анхел Форнес 3, Франческо Дел Векио 2)
Старши-треньор: Хуан Мануел Чикейо
ТРЕНТО: Донълд Съксо 5, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 17, Алешандре Ферейра 9, Филипо Ланца 8, Емануеле Бирарели 12, Себастиан Соле 11 - Масимо Колачи-либеро
Старши-треньор: Роберто Серниоти.