Мачерата прегази Тренто с 3:0, Цецо Соколов с 11 точки (ВИДЕО)

Лидерът в италианската волейболна Серия А1 Кучине Лубе Банка Марче (Мачерата) спечели голямото дерби на 15-ия кръг. Възпитаниците на треньора Алберто Джулиани биха категорично вкъщи шампионите на Италия с 3:0 (25:19, 25:19, 25:19) в среща, играна тази вечер пред над 2000 зрители в зала "Паласпорт Фонтескодела".

Така Мачерата продължават да са лидери във временното класиране с 40 точки след 13 победи и 2 загуби. Въпреки загубата пък трентинци останаха 3-ти с 31 точки след 11 победи и 4 загуби. В следващия 16-ти кръг Мачерата гостува на Чита ди Кастело, а Тренто приемат Кунео. Срещите са следващата неделя (9 февруари) от 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за домакините от Мачерата, които поведоха с 5:2 след две атаки на звездата Иван Зайцев и грешка на Цветан Соколов. Разликата нарасна до 7:3 след нова успешна атака на Зайцев, което накара наставникът на трентинци Роберто Серниоти да вземе тайм-аут. Постепенно шампионите от Тренто намалиха до 9:8 след атака на Филипо Ланца, силен ас на португалския национал Алешандре Ферейра и контра през центъра на аржентинеца Себастиан Соле. Последваха грешка на Ферейра от сервис и атака в аут на Соле и 11:8. Техническата пауза пък дойде при резултат 12:9 след грешка при мрежата на Цецо Соколов. Тренто успя да намали до 14:15 след блокада и контра на американския разпределител Донълд Съксо, но Мачерата веднага си върна преднината при 17:14 след нова силна атака на Зайцев и ас на Иржи Ковар. Въпреки прекъсването за Роберто Серниоти, последва контра блок-аут на сръбския национал и център Марко Подрасчанин и 18:14. Момчетата на треньора Алберто Джулиани направиха резултата 22:17 след поредна успешна атака на Зайцев, след което спокойно взеха гейма с 25:19 след атака през центъра на Подрасчанин.

Втората част тръгна напълно равностойно до 6:6, след което Мачерата дръпна с 8:6 след поредна атака и блокада на Иван Зайцев. Разликата леко нарасна при 11:8 след контра от втора линия на поляка Бартош Курек. Техническото прекъсване дойде при резултат 12:9 след грешка от сервис на Цецо Соколов. Последваха блокада на разпределителя Микеле Баранович и контра през центъра на Марко Подрасчанин - 14:9 и тайм-аут за Роберто Серниоти. Въпреки това, последва нова контра от втора линия на Зайцев и 15:9. Домакините успяха да запазят преднината си и даже леко да я увеличат до 20:13 след контра и блокада на Драган Станкович. В крайна сметка Мачерата без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:19 след бърза атака през центъра на Подрасчанин.

За началото на третия гейм треньорът на шампионите Роберто Серниоти заложи на разпределителя Джакомо Синтини, центъра Матео Бургщалер и посрещача Микеле Федрици съответно вместо Донълд Съксо, Себастиан Соле и Алешандре Ферейра. При резултат 3:2 за Мачерата от игра излезе и Цецо Соколов заради контузия в левия глезен и на негово място се появи унгареца Давид Сабо. Въпреки това, двата тима продължиха равностойно до 8:7, след което последва нова успешна атака на Иван Зайцев и 9:7. Постепено Тренто изравни при 11:11 след атака през центъра на Емануеле Бирарели и аут на Зайцев. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за Мачерата - 12:11. Разликата нарасна до 15:12 след ас на Марко Подрасчанин и блокада на Бартош Курек. Независимо от усилията на трентинци, Мачерата запази предимството си до 20:17. Домакините безпроблемно спечелиха гейма с 25:19 след блокада на Драган Станкович, а с това и мача с 3:0.

Въпреки, че игра само до началото на третия гейм заради контузия, Цветан Соколов стана най-резултатен за Тренто с 11 точки (55% ефективност в атака). За тима на Мачерата над всички бе Иван Зайцев с 15 точки (1 блок и 64% ефективност в атака) за победата и бе определен за най-полезен играч (MVP) на срещата.

КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) - ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:0 (25:19, 25:19, 25:19)
МАЧЕРАТА: Микеле Баранович, Иван Зайцев 15, Бартош Курек 7, Иржи Ковар 9, Драган Станкович 10, Марко Подрасчанин 10 - Юбер Ено-либеро (Симоне Пароди)
Старши-треньор: Алберто Джулиани
ТРЕНТО: Донълд Съксо 4, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 11, Филипо Ланца 8, Алешандре Ферейра 1, Емануеле Бирарели 5, Себастиан Соле 1 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 7, Матео Бургщалер 2, Джакомо Синтини, Давид Сабо 1)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.