Шампионите от Марек със страхотен обрат до 3:2 срещу Добруджа

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони записа втора победа в Суперлигата. Възпитаниците на Найден Найденов направиха страхотен обрат и надделяха много трудно над Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (22:25, 25:20, 21:25, 25:20, 15:10) в най-интересния мач от 3-ия кръг, игран тази вечер в Спортната зала в Сливница.

Така шампионите са на 5-то място във временното класиране с 4 точки след 2 победи и 1 загуба. От друга страна въпреки загубата волейболистите на Добруджа 07 са 3-ти с 6 точки също след 2 победи и 1 поражение. В следващия 4-ти кръг Марек гостува на КВК Габрово, а добричлии са домакини на Пирин (Разлог). Срещите са съответно в неделя (9 ноември) от 17,00 часа и в събота (8 ноември) от 18,00 часа.
ЦСКА загуби от Добруджа с 1:3
Първият гейм на срещата започна по-добре за шампионите от Марек, които поведоха с 4:2 след грешка от сервис на добричлии и контра блок-аут на Георги Елчинов. Последва веднага обрат и 6:4 за Добруджа 07 след ас на опитния Костадин Стойков, контра на Димитър Маринков и аут на Елчинов от домакините. Разликата се запази до 8:6 след отлична единична блокада на разпределителя Стефан Стоянов. Последва ново равенство при 9:9, но гостите от Добрич си върнаха преднината при 12:10 след атака на Маринков и контра на Валентин Димов. Дупничани успяха да направят обрат и да поведат с 14:13 след нова атака на Елчинов, контра на Ангел Велков и грешка на Димов от Добруджа, което накара наставникът на гостите Мирослав Живков да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:15 за Марек след неразбирателство в състава на Добруджа. Последваха два миниобрата и 18:17 за шампионите след ас на Ангел Велков. Играта продължи точка за точка до 19:19, след което последва атака в аут на Елчинов - 20:19 за добричлии и тайм-аут за Найден Найденов. Независиммо от това, последваха блокада на Венцислав Рагин и ас на Светослав Арнаудов и 22:19. В крайна сметка Добруджа 07 взе спокойно гейма с 25:22 след атака в аут на Велков от домакините.

Втората част също тръгна добре за Марек, които дръпнаха бързо с 4:1 след атака на Станислав Величков и отлична блокада на Мартин Иванов. До техническата пауза резултатът стана 8:4 след атака през центъра на Иванов. Преднината на шампионите стана 10:5 след ас на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Дупничани запазиха предимството си до 16:11 след грешка в атака на Валентин Димов от Добруджа. Разликата стана 18:12 след нов ас на Гьоргиев. Постепенно добричлии стопиха изоставането си до 19:21 след атака на Костадин Стойков, ас на Димов и блокада на Венци Рагин. Марек си върна преднината при 24:19 след успешни атаки на Величков и Велков, след което затвориха гейма в своя полза при 25:20 след нова атака през центъра на Иванов.

В началото на третия гейм волейболистите на Добруджа поведоха с 4:1 и 8:4 след силни изяви на Венци Рагин и Валентин Димов. Последва технично отиграване на Димитър Маринков и 9:4. Разликата нарасна до 11:5 след грешка в атака на Станислав Величков от Марек, което накара наставникът Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 13:6 след атака в аут на Величков. До второто техническо прекъсване Добруджа вече водеше с 16:8 след нова успешна атака на Валентин Димов. Дупничани върнаха три точки за 16:11 след серия от сервиси на влезлия като резерва за шампионите Михаил Цветанов. Двата тима продължиха напълно равностойно до 21:16, след което момчетата на Мирослав Живков без проблеми спечелиха гейма с 25:21 след сервис в аут на Цветанов от домакините и поведоха с 2:1.

Четвъртата част стартира напълно равностойно до 6:6, след което Марек дръпна с 8:6. Постепенно Добруджа успя да изравни при 10:10 след атака на Валентин Димов и контра блок-аут на Димитър Маринков. Шампионите моментално си върнаха предимството при 13:10 след грешка от сервис на Димов последвана от контра и ас на Георги Елчинов. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, разликата стана 16:12 след успешна атака на Ангел Велков. Преднината на Марек стана 20:15 след грешка на опитния Костадин Стойков от гостите. Шампионите успяха да спечелят гейма с 25:20 след атака през центъра на Мартин Иванов и да вкарат мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна с две отлични блокади на Венци Рагин и Валентин Димов и аут на Михаил Цветанов - 3:0 за Добруджа и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това, последва нов блок на Рагин и 4:0. Марек успя да намали до 3:4 след две грешки на добричлии и страхотна блокада на Мартин Иванов. Постепенно дупничани успя да изравни при 6:6 и дори да поведе със 7:6 след атака на Георги Елчинов последвана от контра и ас на Михаил Цветанов. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за шампионите след нова атака през центъра на Иванов. Последва силна единична блокада на Борислав Апостолов и 9:7. Добруджа направиха нов обрат за 10:9 в своя полза след атака на Костадин Стойков последвана от успешни блокади на Венци Рагин и Димитър Маринков. Марек сътвориха нов обрат за 12:10 след блокада на Апостолов и две контри на Елчинов и Цветанов. Момчетата на Найден Найденов стигнаха до мачбол при 14:10 след две атаки в аут на Маринков от гостите, след което спечелиха тайбрека с 15:10 след поредна атака на Цветанов, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за шампионите стана младият Ангел Велков с 20 точки (1 блок, 1 ас, 53% ефективност в атака, 56% позитивно и 20% перфектно посрещане), а Георги Елчинов добави 18 точки (1 ас и 40% ефективност в атака) за победата. За тима на Добруджа Костадин Стойков (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака) и Димитър Маринков (3 блока, 57% ефективност в атака, 45% позитивно и 20% перфектно посрещане) реализираха съответно 20 и 19 точки, но и техните усилия не помогнаха за успех.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 3:2 (22:25, 25:20, 21:25, 25:20, 15:10)

МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 6, Георги Елчинов 18, Станислав Величков 12, Ангел Велков 20, Павел Душков, Борислав Апостолов 12 - Мартин Божилов-либеро (Мартин Иванов 11, Владимир Лобутов, Михаил Цветанов 9, Димитър Дулчев)
Старши-треньор: Найден Найденов
ДОБРУДЖА 07: Стефан Стоянов 3, Костадин Стойков 20, Валентин Димов 12, Димитър Маринков 19, Светослав Арнаудов 6, Венцислав Рагин 13 - Христо Христов-либеро (Петър Милушев, Илия Петков, Христо Енков, Жулиен Георгиев)
Старши-треньор: Мирослав Живков.

Статистика: Радослав Асенов (скаутмен на Марек Юнион Ивкони)