Федерер върви уверено напред в Париж

Поставеният под номер 4 в основната схема Роджър Федерер (Швейцария) преодоля без проблеми втория кръг на Откритото първенство на Франция по тенис. Шампионът от изданието през 2009 година надделя с 6:3, 6:4, 6:4 срещу 109-ия в световната ранглиста Диего Себастиан Шварцман (Аржентина). В следващата фаза в Париж Федерер ще се изправи срещу Дмитрий Турсунов (Русия), който се наложи с 6:4, 7:5, 6:1 срещу Сам Куери (САЩ). Швейцарецът влиза в историята като първия тенисист, който постига 60 или повече победи във всеки един от четирите турнира от Големия шлем.

21-годишният Шварцман започна амбицирано двубоя и реализира пробив за 2:1. Веднага след това обаче 32-годишният му съперник върна брейка и изравни. Именитият швейцарец се възползва от колебание при подаването на съперника си в шестия гейм и поведе с 4:2. Без особени проблеми Федерер затвори откриващата част при 6:3 след 26 минути игра.

Във втория сет отново Шварцман получи ранен шанс за пробив - във втория гейм, но не се възползва. До 4:4 и двамата тенисисти нямаха проблеми при сервисите си, но в деветия гейм аржентинският квалификант прати топката в мрежата и загуби подаването си за 4:5. Носителят на 17 титли от Големия шлем бе безкомпромисен при свой сервис и поведе с 2:0 сета.

В решаващата трета част Шварцман сякаш загуби надежда за нещо значимо в мача, а причина за това стана пробивът за 1:2, който той допусна. След това аржентинецът стана колеблив в своите сервис геймове и трябваше да отразява няколко брейкпойнта при 2:4. Той се справи с тази задача, но до края на срещата така и не успя да навакса изоставането си. Мачът завърши след час и 43 минути игра. Това бе първи сблъсък между двамата тенисисти.

Поставеният под 6 в основната схема Томаш Бердих имаше сет пасив, но все пак обърна резултата срещу Александър Недовиесов (Казахстан) - 6:7(4), 6:4, 7:5, 6:3. Напред на "Ролан Гарос" продължава и Милош Раонич (Канада), който записа трисетов успех със 7:6(4), 6:4, 6:1 срещу Иржи Весели (Чехия). Заемащият 59-ата позиция в ранглистата Мартин Клижан отстрани от надпреварата Робин Хаасе (Холандия) с 6:1, 3:6, 6:1, 1:6, 7:5 след здрава битка, продължила 3 часа и 5 минути. Хърватинът Марин Чилич, 25-и в схемата, победи с 6:3, 3:6, 6:3, 6:0 Тобиас Камке (Германия). Изненада бе отпадането на 20-ия поставен Александър Долгополов, който имаше два сета преднина, но загуби срещу Марсел Гранойерс (Испания) с 6:1, 6:3, 3:6, 0:6, 2:6. Днес приключи и оспорваният мач между Стив Джонсън (САЩ) и 19-годишната надежда на домакините Лоран Локоли, който започна вчера, но не бе довършен. Американецът се наложи с 4:6, 6:7(7), 7:6(3), 6:3, 6:3 след 3 часа и 57 минути игра.