Федерер загуби сет, но вече е на 1/8-финал

Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер се класира за 1/8-финалите на "Ролан Гарос". Шампионът от 2009 година надигра със 7:5, 6:7 (7), 6:2, 6:4 поставения под №31 в схемата Дмитрий Турсунов. Руснакът затрудни сериозно 32-годишния швейцарец в първите два сета, но в началото на третия трябваше да получи помощ от физиотерапевт, започна да прави грешки и поставеният под номер 4 Федерер спокойно и методично се приближаваше към победата, която дойде след повече от 3 часа игра.

В първия сет нямаше пробив до 6:5 за Федерер. В 12-ия гейм швейцарецът успя да спечели подаването на съперника си и затвори първия сет.

Втората част изглеждаше като точно копие на първата. Играта вървеше гейм за гейм бе зпробиви до 6:5 за швейцареца, който стигна до 0:40 в подаването на Турсунов. Руснакът обаче не само отрази и трите сетбола, но взе 5 поредни точки и се добра до тайбрек.

В него първият мини-брейк бе за швейцареца, който поведе с 4:1. Турсунов обаче изравни за 4:4, а след това бе много близо и до нов мини-брейк, но бе прехвърлен майсторски от Федерер и това означаваше 5:4 за шампиона от 2009 година. Туруснов обаче получи сетбол при 6:5, а след това такъв имаше и Федерер при 7:6 за швейцареца. Следващите три точки обаче бяха спечелени от Турсунов, като при 8:7 той направи великолепен уинър с форхенд по правата.

В третия сет първи сервираше Турсунов и се стигна до 15:40. Руснакът първоначално се измъкна, стигайки до равенство, но швейцарецът се пребори за пробива, улеснен и от 2 двойни грешки в гейма на противника си. Роджър затвърди пробива с лекота и поведе с 2:0.

При 2:1 Турсунов взе медицински тайм-аут, като му се наложи да се прибере до съблекалнята. Веднага след това Федерер взе сервис-гейма си на нула и поведе с 3:1. При 4:2 Роджър реализира нов пробив и след това със своя сервис без проблеми затвори третия сет.

При 2:2 в четвъртия сет Федерер пропиля куп точки за пробив, включително три поредни при 0:40 и руснакът успя да удържи подаването си, повеждайки с 3:2. При 3:3 ситуацията се повтори и Федерер пак имаше 3 поредни брейкпойнта при 0:40. Турсунов спаси първия, но при втория Федерер с чудесен завършващ удар от форхенд сложи край на гейма. При 5:4 Федерер сервираше за мача и се справи със задачата без трудности, осигурявайки си място в четвъртия кръг. Там той ще срещне латвиеца Ернестс Гулбис (№18 в схемта), който по-рано днес елиминира в три сета чешкия ветеран Радек Щепанек.