Balkan Grand Prix 6

Челси успя! (видео + галерия)

Отборът на Челси успя да се класира за полуфиналите на Шампионската лига, след като победи с 2:0 Пари Сен Жермен във втория четвъртфинален мач от надпреварата. Лондончани трябваше да наваксват два гола пасив, след като в първия двубой загубиха с 1:3 и го направиха с попадения на Андре Шюрле и Демба Ба. Така с гола си на чужд терен продължават към предпоследната фаза на турнира.

Наставникът на домакините Жозе Моуриньо пое сериозен риск в края на мача и пусна цели трима централни нападатели в игра - Самуел Ето'о, който започна като титуляр и резервите Фернандо Торес и Демба Ба. Това се оказа печелившо решение и последният донесе безценния втори гол в 87-ата минута.

В първите минути действията на двата отбора се развиваха предимно в средата на терена и не се стигна до опасности пред една от двете врати. Неприятна новина за домакините дойде в 18-ата минута, когато един от основните футболисти на лондончани Еден Азар бе заменен от Андре Шюрле заради контузия. Това обаче имаше положителен ефект за Челси и активността на германеца даде импулс на тима му в предни позиции.

В 27-ата минута вратарят на гостите Салваторе Сиригу направи отлично спасяване. При един пряк-свободен удар, изпълнен от Франк Лампард, топката се отклони в главата на Марко Верати и тръгна към опразнения ъгъл на вратата, но италианецът показа страхотен рефлекс и изби.

Пет минути по-късно обаче резултатът бе открит от домакините. При изпълнение на корнер Шюрле бе оставен непокрит и засече топката във вратата с десния крак. Малко по-късно Челси можеше да стигне до втори гол, но Гари Кейхил не успя да уцели топката от удобна позиция в наказателното поле. След това до края на полувремето гостите успяха да запазят топката далеч от вратата си.

В 52-ата минута Челси отново бе близо до втори гол. Вилиан върна топката към Шюрле, който стреля мощно от границата на наказателното поле, но горната греда спаси гостите. Само минута по-късно отново напречният стълб бе последна преграда пред втория гол. Оскар от фаул нацели гредата за втори път за по-малко от 60 секунди.

След тези критични минути гостите успяха да огранизират играта си в защита и все по-трудно допускаха играчите на Челси в близост до Сиригу. В средата на втората част ПСЖ можеше да стигне до много важен гол, който да реши интригата в полза на французите, но Единсон Кавани пропусна от отлична позиция. В края на мача рискът на Моуриньо даде резултат и натискът на домакините се засили. Така се стигна до 87-ата минута, когато при един опит за удар на Сесар Аспиликуета топката рикошира и стигна до Ба, който изпревари Максуел и падайки я прати в мрежата.

С това попадение обаче работата на домакините не бе свършена, тъй като в последните минути на мача ПСЖ наложи сериозен натиск пред вратата на Петер Чех и в 92-ата минута резервата Маркиньос бе много близо до гол, който да прати тима му на полуфинал, но Чех направи отлично спасяване.

Така Челси успя да стигне до полуфинала, след като драматично навакса изоставането си от първия двубой в Париж. Рискът, който пое Жозе Моуриньо се оказа решаващ в края на мача и лондончани вече мечтаят за нов триумф в Шампионската лига.

Парижани си тръгват от надпреварата след като бяха само на три минути от продължаване напред. За втора поредна година ПСЖ отпадата на четвъртфинал, след като през миналия сезон бе отстранен от Барселона. Амбициите на клуба обаче остават за следващия сезон.