"Белият" кошмар за Левски продължава (видео+галерия)

Финалистът за Купата на България Левски се сгромоляса на “Герена” след поредица от положителни резултати. “Сините” отстъпиха с 2:3 от Славия в най-старото столично дерби от 30-ия кръг на ”А” група. Това бе първа победа на “Георги Аспарухов” от 2003 година за гостите, които след 60-годишна пауза записаха трета поредна победа над своя противник за първенство.

След победата с 3:1 през декември и тази с 1:0 в първия мач от плейофите играчите на Иван Колев изравниха най-доброто постижение в историята си срещу Левски – 3 поредни победи от 1948/1949 година насам. Досега това се бе случвало само между 1954 и 1955 година.

За победителите точни бяха Димитър Пиргов (24), Петър Атанасов (62) и Жереми Монзоро (87). Младокът Радослав Цонев вкара и двете попадения за домакините (45, 89), след като до днес имаше само един гол в "А" група в друго дерби с ЦСКА и отново при поражение.

В 78-ата минута капитанът на "сините" Веселин Минев остави съотборниците си с човек по-малко на терена след нарушение срещу Карлос Фонсека, секунди по-рано бе получил първи жълт картон за реплики към рефера Никола Попов, който вместо фаул за "сините" отсъди тъч за "белите". Интересното е, че именно той води срещата през май 2013 година, когато след автогол на Димитър Везалов Левски се прости с титлата на същия сезон.

Преди срещата ветераните на Левски показаха спечелената шампионската титла срещу Марица.

Играчите на Иван Колев започнаха по-добре срещата и до 7-ата минута имаха три възможности за гол. Иван Вълчанов още в първата минута излезе на стрелкова позиция, но Йоргачевич изби в корнер. Пламен Крумов след центрирането от ъглов удар стреля слабо, а в 7-ата минута Диего Фераресо стреля опасно на сантиметри от лявата греда на домакините.
Феновете на "сините" опънаха огромен транспарант:" Във време, когато няма пари, се играе за идеали и мечти!".
В 16-ата минута Борислав Цонев с глава стреля, но Георги Петков спаси. Малко преди това Антонио Аниете се забави и падна в наказателното поле вместо да прати топката към вратата на "белите".
Прохазка в 22-ата минута стреля над гредата. Последва опасна атака на гостите - Белаид изби в ъглов удар, а при последвалото центриране Пиргов с глава вкара за 0:1.
В 30-ата минута Петков бе изритан в главата от Аймен Белаид и играта бе спряна за около 7 минути. След подновяването й "сините" натиснаха и в 45-ата минута Ради Цонев изравни след силен изстрел и рикошет в Пиргов.
На почивката Петков, който остана на терена до края на първото полувреме с превързана глава, бе заменен от Марио Кирев.
В 48-ата минута футболистите на Левски организираха много добра атака, удар на Аниете бе блокиран и топката стигна до Бедоя, чийто шут разтресе гредата зад Кирев. Пет минути по-късно излизане на вратаря извън наказателното поле завърши с комично негово отиграване, кълбото попадна в Бедоя, но испанецът не успя да уцели очертанията на опразнената врата. Малко след това символичните домакини поискаха дузпа за интервенция на Кирев срещу Аниете, но реферът Никола Попов прецени, че нарушение няма.
В 62-ата минута "белите" разиграха добре около наказателното поле на Левски, центриране на Иван Вълчанов не бе изчистено от бранителите, Атанасов се възползва и с много точно насочен шут в левия ъгъл на Йоргачевич направи 1:2.
В 69-ата минута Аниете нахлу в полето на Славия и стреля, но Пиргов успя да подложи тялото си и да избие топката.
В 78-ата минута Минев получи жълт картон за реплика към съдията. Секунди по-късно капитанът на "сините" извърши нарушение срещу Карлос Фонсека на тъчлинията и отвори аркада на своя съперник. Съдията не се поколеба да покаже второ официално предупреждение и да изгони Минев.
В 83-ата минута удар на Борислав Цонев не намери очертанията на вратата. В следващите минути домакините наложиха натиск, което отвори големи пространства в отбраната им. В 87-ата минута "белите" организираха мълниеносна контра, в чийто завършек Фонсека асистира на Манзоро и крилото се разписа за пореден път във вратата на Левски през този сезон.
В ответното нападение Аниете подаде към Ради Цонев и юношата на Левски с много хубав удар направи 2:3.
Въпреки подкрепата на публиката в оставащите минути, домакините нямаха положение да вкарат за 3:3
и допуснаха десета загуба за сезона. Левски остана с 50 точки два кръта преди края, а Славия с 40.