Монтана съхрани шансове за финалите за Купата след 3:1 над Марек (ВИДЕО)

Волейболният отбор на Монтана съхрани реални шансове за класиране за финалите на турнира за Купата на България. Възпитаниците на треньора Георги Петров надиграха шампиона Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:1(25:23, 20:25, 25:23, 25:23) във втория си мач от предварителната Група "Б", игран тази вечер пред около 500 зрители в спортната зала в Сливница.

По този начин монтанчани имат 3 точки след 1 победа и 1 загуба, с колкото са и шампионите от Марек. По-късно тази вечер отборът на Нефтохимик играе с Арда (Кърджали) като при победа ще се класира за полуфиналите. Утре (22 април) по програма Монтана ще играе с кърджалийци от 14,15 часа, а дупничани излизат срещу бургазлии от 17,15 часа.

Двата отбора заложиха на много агресивен начален удар още от самото начало на срещата. Това предразполагаше играчите да бъркат доста от своите сервиси. Развръзката на гейма настъпи в заключителните пет точки, когато две единични блокади на Явор Генов срещу Тодор Вълчев и една на Иван Латунов срещу атаката на Душков дадоха преднина на Монтана от 23:20. Тази разлика се оказа достатъчна и атака през центъра на Денис Чавдаров сложи точка на гейма при 25:23.

Вторият гейм започна подобно на първата част, с много риск от начален удар. Две атаки в аут на Минчо Минчев дадоха аванс от 8:4 в полза на Марек при първото техническо прекъсване. По-малкото допуснати грешки в състава на дупничани им дадоха възможност да увеличат аванса си на 16:10 до втората техническа пауза. Комфортната разлика позволи на волейболистите на  Марек да доиграят спокойно гейма и след атака в аут на диагонала на Монтана Минчо Минчев, затвориха частта при 25:20.

В началото на третия гейм двата отбора значително намалиха силата на сервиса и това даде възможност за по-дълги разигравания. Самочувствието на шампионите от Марек каза своята дума и благодарение на организиран блок и добра атака те успяха да дръпнат с 16:12 до второто техническо прекъсване. След това събитията на терена се преобърнаха с главата надолу и след няколко добри сервиса и атака в аут на Тодор Вълчев, Монтана поведе с 21:18. Дупничани успяха да намалят изоставането си само на една точка при 23:24, но атака по блокадата на Минчо Минчев затвори гейма при 25:23 в полза на Монтана.

Четвъртият гейм започна с размяна на точки до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 в полза на Монтана. Последваха две успешни блокади на монтанчани и разликата нарастна на 10:7. Добрият начален удар на Минчо Минчев и самоотвержената игра позволиха на Монтана да запазят аванса си до 20:17. Пристъпване в атака на Тодор Вълчев сложи край на срещата след 25:23 и 3:1 в полза на Монтана.

Над всички за Монтана бе Минчо Минчев с 20 точки (3 блока, 1 ас и 47% ефективност в атака) за победата. За тима на Марек Тодор Вълчев (1 блок, 2 аса и 38% ефективност в атака) и Златан Йорданов (1 ас, 56% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) реализираха съответно 18 и 16 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) - МОНТАНА 1:3 (23:25, 25:20, 23:25, 23:25)
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 2, Тодор Вълчев 18, Златан Йорданов 16, Станислав Величков 6, Павел Душков 6, Борислав Апостолов 5 - Мартин Божилов-либеро (Мартин Иванов, Ангел Велков 2, Михаил Цветанов 1, Владимир Лобутов 1, Михаел Манджуков)
Старши-треньор: Найден Найденов
МОНТАНА: Георги Братоев 8, Минчо Минчев 20, Явор Генов 11, Златко Кьосев 12, Денис Чавдаров 9, Иван Латунов 8 - Ивайло Лалов-либеро (Любомир Агонцев, Трифон Лапков)
Старши-треньор: Георги Петров.

Статистика: Радослав Асенов (скаутмен на Марек Юнион Ивкони)