Арда мечтае за полуфиналите за Купата след страхотен обрат и 3:2 над Нефтохимик

Волейболният отбор на Арда (Кърджали) може да мечтае за полуфиналите на турнира за Купата на България, след като постигна много драматична и ценна победа над Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:2 (26:24, 20:25, 22:25, 25:18, 15:11) във втория си мач от предварителна Група "Б", играна тази вечер пред около 200 зрители в спортна зала в Сливница.

По този начин всички отбори в групата имат по 1 победа и 1 загуба и имат реални шансове за класиране на полуфиналите. Все пак начело във временното класиране са бургазлии с 4 точки, следвани от Марек и Монтана с по 3, а волейболистите на Арда имат 2 точки. Утре (22 април) в последните решителни срещи кърджалийци играят срещу монтанчани от 14,15 часа, а дупничани излизат срещу Нефтохимик от 17,15 часа.

Двата отбора изиграха един изключително равностоен първи гейм, в който първо бургаските волейболисти дръпнаха с 11:8 след две добри отигравания на Бранимир Грозданов, но много бързо загубиха инициативата и равенството бе възстановено. В заключителните минути атака в аут на Петър Христов и блокада на Невен Нешев срещу диагонала на Нефтохимик сложиха точка на първата част при 26:24. Надхитрянето между двата отбора продължи и във втората част. Добър сервис на втория разпределител на Нефтохимик Теди Дремсизов разколеба посрещането на Арда и след блокада на Стоян Самунев бургазлии поведоха с 10:7. Последваха добри минути за блокадата на Нефтохимик и разликата набъбна на 16:10 до второто техническо прекъсване. Волейболистите на Арда опитаха да атакуват съперника си с максимална сила на началния удар, но и това не даде резултат и след грешка на Спас Байрев те предадоха гейма след 20:25.

В началните минути на третия гейм блокадата на Нефтохимик можеше да бъде сравнена единствено с китайската стена и набързо поведоха с 4:0. Кърджалийци се ориентираха и започнаха да играят по-технично, а не толкова силно по блокадата, и до втората техническа почивка изоставаха само с две точки - 14:16. Нещо повече, Константин Митев хвана на единичен блок Петър Христов и равенството бе възстановено при 17:17. В заключителните моменти нервите на бургазлии се оказаха по-здрави и след блок-аут на Петър Христов затвориха гейма при 25:22. Притиснати до стената, волейболистите на Арда заложиха на максимален риск при изпълнението на сервис. Това даде резултат и взеха аванс от 8:6 при първата техническа пауза. Силният начален удар разколеба посрещането на Нефтохимик и Арда успя да се откъсне с 13:8. Преднината на Арда набъбна дп 16:9, а в полето на бургазлии цареше истински хаос. Вторият диагонал на Нефтохимик Георги Петров върна надеждите на бургазлии след като с хубави сервиси намали изоставането до 12:16. По-доброто посрещане в състава на Арда, обаче, даваше възможност на Константин Митев да играе не само с крайните нападатели, но и през центъра и кърджалиици затвориха гейма след 25:18.

Решителният пети гейм започна с три успешни атаки на Бранимир Грозданов и Нефтохимик поведе с 3:0. Спас Байрев напомни за себе си и успя да запише два аса, за да изведе Арда напред в резултата при 7:5. Тази разлика се увеличи и Арда затвори тайбрека след 15:11, а с това и мча с 3:2.