Вместо да се качи на върха, Арсенал яде здрав пердах от Саутхамптън

Отборът на Саутхамптън разгроми с 4:0 устремилия се към първото място в класирането на Висшата лига тим на Арсенал. Възпитаниците на Роналд Куман изиграха най-добрия си мач от началото на сезона и буквално разпердушиниха лондончани, който пристигнаха на "Сейнт Мери" с амбициите да се възползват от загубата на Лестър и да се изкачат на върха в Англия. Куко Мартина откри с феноменално попадение, а след почивката Шейн Лонг на два пъти и Жозе Фонте направиха победата на "светците" разгромна.

Бранителят Куко Мартина даде аванс на Саутхамптън при домакинството на Арсенал. Тъмнокожият десен бек отбеляза дебютния си гол с екипа на "светците" с феноменален изстрел от над 20 метра. Той прати топката в десния ъгъл зад Петер Чех с невероятен удар с външен фалц, след като бранителите на Арсенал бяха изчистили центриране от наказателното си поле. До края на полувремето домакините играха изключително организирано в защита и не позволиха почти никакви опасности пред вратата на завърналия се след контузия Маартен Стекеленбург. Те дори можеха да стигнат до втори гол, с който да удвоят аванса си. Шейн Лонг даже прати топката в мрежата на Петер Чех с хитро отиграване с пета, но преди това реферът Джонатан Мос бе спрял играта заради нарушение срещу Пер Мертезакер. Отново Лонг се откъсна сам срещу Чех в 42-ата минута, но прати топката далеч над вратата в опита си да прехвърли стража.

Втората част също започна с отменен гол на Саутхамптън. Вирджил ван Дайк прати топката в мрежата на лондончани с глава след изпълнение на заучен пряк свободен удар, но попадението му бе отменено заради засада. В 55-ата минута обаче домакините все пак удвоиха своя аванс с перфектна комбинация в половината на съперника.

Шейн Лонг се пребори за топката и подаде към Садио Мане. Тъмнокожият му партньор в атаката увлече бранителите на Арсенал и върна топката към ирландеца, който от 5-6 метра сам срещу Петер Чех не сгреши за 2:0.

В 68-ата минута трагедията за Арсенал стана пълна. Жозе Фонте скочи най-високо при изпълнение на корнер от страна на Райън Бертранд пред вратата на "артилеристите" и от непосредствена близост с глава опъна мрежата на Петер Чех за 3:0. До края на мача домакините дори успяха да вкарат и четвърти гол на смутения си съперник. Петер Чех се намеси след удари на Шейн Лонг и Душан Тадич, а минута преди края на редовните 90 Лонг прати топката и в страничната греда на Арсенал, след като бе изведен сам срещу Чех при поредната отлична комбинация на своя отбор.

В крайна сметка логичното се случи и в 93-ата минута Шейн Лонг прати топката за четвърти път в мрежата на съперника. Той преодоля Чех, пращайки топката между краката му след пас на Тадич

Така вместо да се изкачи на първото място в класирането в Англия, Арсенал отнесе най-тежката си загуба за 2015 година. Лондончани останаха на втората позиция с 36 точки, на две от лидера Лестър. Саутхамптън пък тръгна нагоре в подреждането и вече е 12-и с 24 точки.