Пиронкова се изкачи с 2 места нагоре, Каратанчева се завърна в Топ 100

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова отбеляза прогрес от 2 места в най-новото издание на ранглистата на WTA. 27-годишната пловдивчанка, която сега за първи път в кариерата си достигна до третия кръг на "Ролан Гарос", е 47-а с 1067 точки. В същото време, в Топ 100 се завърна втората ни ракета при дамите Сесил Каратанчева. 25-годишната софиянка се изкачи от 106-о на 95-о място и има 643 точки. Каратанчева започна от квалификациите в Париж, а в първия кръг елиминира бившата №1 в света Йелена Янкович. Каратанчева приключи участието си във втория кръг.

Начело продължава да е американката Серина Уилямс, която след триумфа си на "Ролан Гарос" събра 11 291 точки. Втора в света вече е Петра Квитова. Левичарката от Чехия е с 6870 точки след достигането си до 1/8-финалите на Откритото първенство на Франция. Квитова обаче ще има да защитава много точки на "Уимбълдън", след като стана шампионка на "Ол Инглънд Клъб" през миналата година - за втори път в кариерата си. Третата позиция запазва румънката Симона Халеп, въпреки че отпадна още в първия кръг в Париж, а през миналата година бе финалистка. Халеп е с 6130 точки. От второ на четвърто място пък се смъкна Мария Шарапова. Рускинята отпадна на 1/8-финалите на "Ролан Гарос", след като през миналия сезон грабна трофея, за втори път в своята кариера. Изненадващата финалистка на сингъл в Париж Луцие Шафаржова (тя стана шампионка на двойки) пък влезе в Топ 10, като от 13-о се изкачи на 7-о място. Левичарката от Чехия има 4055 точки. От Топ 10 пък излезе канадката Южени Бушар, която миналата година бе полуфиналистка във френската столица, но сега отпасна в първия кръг. Тя вече е 11-а.

От останалите българки, с най-предно класиране е Елица Костова. Третата ракета на България е 184-а с 292 точки. Александрина Найденова е 294-а със 137 точки.

СВЕТОВНАТА РАНГЛИСТА И КЛАСИРАНЕТО НА БЪЛГАРКИТЕ ВИЖТЕ ТУК!