Шафаржова продължава да мечтае - ще играе първи финал на Голям шлем

Поставената под номер 13 в основната схема Луцие Шафаржова (Чехия) прави най-доброто си представяне в турнир от Големия шлем. 28-годишната тенисистка се класира за първия си мейджър финал, като това се случи на Откритото първенство на Франция. Шафаржова продължава великолепната си серия в Париж, като на 1/2-финала се справи с шампионката от изданието през 2008 година Ана Иванович (Сърбия) със 7:5, 7:5. Така чехкинята побеждава за първи път в кариерата си две тенисистки от Топ 10 на ранглистата в надпревара от "Голямата четворка". Преди няколко дни тя отстрани от "Ролан Гарос" защитаващата трофея си Мария Шарапова (Русия).

Днешният успех на Шафаржова и достигането до финала във френската столица означава, че тя ще направи скок от 13-ата до 7-ата позиция в класацията на WTA. Ако триумфира в турнира в събота, тя ще заеме 6-ото място. В битка за първата си купа от Шлема Луцие ще очаква победителката от другия 1/2-финал, който противопоставя лидерката в схемата Серина Уилямс (САЩ) и изненадата Тимеа Бачински (Швейцария).

Първият сет между Шафаржова и Иванович продължи 46 минути. Седмата в схемата сръбкиня започна чудесно двубоя и реализира ранен пробив за 2:0. В шестия гейм Шафаржова трябваше да отразява два брейкпойнта, но се справи и удържа подаването си. Малко след това обаче изоставането й стана още по-сериозно - 2:5. И когато по всичко изгледждаше, че първият сет е решен, чехкинята стартира обрата. При 5:4 Иванович не съумя да затвори частта и бе пробита. Нещо повече - в 11-ия гейм бившата номер 1 в света рухна и допусна още един пробив, за да влезе в ролята на догонваща в резултата за първи път от началото на сблъсъка. Без проблеми и със сервис-гейм на нула Шафаржова спечели сета. Тя взе пети пореден гейм и оформи резултата в сета от 7:5.

Във втората част чехкинята си осигури рано инициативата и осъществи пробив за 2:1. Шафаржова показа стабилност при подаванията си и не даваше шанс на Иванович да върне брейка. В петия гейм сръбкинята отново имаше трудности, но неутрализира брейкпойнта. Разликата от един пробив се запази до десетия гейм, в който чешката представителката имаше началния удар за спечелване на двубоя. Тя обаче не издържа на напрежението, пропусна мачбол, а освен това направи и цели три двойни грешки. В крайна сметка Иванович се възползва и при четвъртия си брейкпойнт изравни за 5:5. Вместо да продължи серията си обаче сръбкинята допусна нов пробив за 5:6. При последвалия си сервис-гейм Шафаржова пропиля нов мачбол, но секунди по-късно при третия си шанс сложи точка на спора. Сблъсъкът продължи час и 52 минути, а това е шеста победа от девет срещи за чехкинята срещу Иванович.

Шафаржова остави в статистиката 7 аса и 8 двойни грешки, докато при 27-годишната Иванович тези показатели бяха съответно 5 и 4. Чехкинята завърши с 36 печеливши удара - с 11 повече от съперничката си. Непредизвиканите й грешки бяха 31, а на Иванович - с 4 повече.