Левичарка детронира Шарапова на "Ролан Гарос"

Световната №2 и двукратна шампионка в Париж Мария Шарапова отпадна от тазгодишното Открито първенство на Франция на осминафиналите. Защитаващата миналогодишната си титла рускиня загуби с 6:7 (3), 4:6 от играещата с лява ръка чехкиня Луцие Шафаржова. За Шафаржова това бе втора победа от шест мача срещу Шарапова.

За първи път в кариерата си Шафаржова достига до четвъртфиналите на "Ролан Гарос". Тя има и 1/4-финал на Australian Open през 2007, а миналата година бе полуфиналистка на "Уимбълдън".

Поставената под номер 13 Шафаржова поведе с 3:1 в първия сет, но Шарапова отговори с три поредни гейма и излезе напред в резултата при 4:3. В следващите минути играта вървеше гейм за гейм и логичната развръзка бе тайбрек. В него левичарката от Чехия натрупа сериозен аванс - 6:1 и въпреки че Шарапова даде всичко от себе си, за да постигне обрат, Шафаржова спечели със 7:3, като при последното разиграване Шарапова не издържа и изкара топката в аут след дълга размяна на удари.

Вторият сет започна лошо за Шарапова, която изостана с 0:3 в резултата и изглеждаше близо до поражението. 28-годишната рускиня обаче показа типичната за нея борбеност и изравни за 3:3. Шафаржова имаше брейкпойнт за 4:2, но допусна лесна грешка на мрежата, изкарвайки топката в аут, а след това Шарапова с два отлични сервиса се пребори за подаването си и за 3:3. Шафаржова обаче бе много стабилна в следващите си две подавания и при 5:4 бе само на гейм от победата. Сервирайки за оставане в сета и мача, Шарапова не издържа на напрежението, а и съперничката й показа великолепна игра. Шафаржова бе притиснала Шарапова при първия си мачбол, но удар в мрежата на чехкинята даде глътка въздух на рускинята. Последва обаче втори мачбол и в него с великолепен завършващ удар 28-годишната чешка тенисистка сложи точка на спора.

Шарапова направи 6 аса и 5 двойни грешки, а Шафаржова записа 4 директни точки от начален удар и също толкова двойни грешки. Шарапова допусна 3 пробива, а чехкинята - 2. Чехкинята записа доста повече уинъри от рускинята - 34 срещу 20, а при непредизвиканите грешки левичарката също имаше предимство - 22 срещу 26 за приятелката на Григор Димитров.

На 1/4-финалите Шафаржова ще играе с поставената под №21 Гарбинье Мугуруса. Испанката надделя над (№28) Флавия Пенета (Италия) с 6:3, 6:4.