Барса изстрада своя златен дубъл в Испания (видео+галерия)

Барселона вече има своя златен дубъл в Испания. Тази вечер каталунците спечелиха и Купата на краля, след изстрадан успех над Севиля с 2:0 след продължения на финала на турнира. Блаугранас демонстрираха страхотен дух, след като играха с човек по-малко от 36-ата минута, когато Хавиер Масчерано бе изгонен с директен червен картон. След това отборът остана и без голмайстора си Луис Суарес, който напусна терена контузен. В самия край на мача обаче Евер Банега също бе изгонен от състава на Севиля, а в продълженията Барса тотално надигра своя съперник и с голове на Жорди Алба в 97-ата и Неймар в 123-ата минута стигна до успеха и завоюва 28-ата си Купа на Испания.

Първото положение в мача бе на сметката на Барса. В 8-ата минута Андре Иниеста с прекрасен пас намери Луис Суарес зад защитата, но уругваецът от добра позиция стреля покрай вратата. Севиля пък стигна до добра възможност в 25-ата минута, когато Ибора бе оставен непокрит в наказателното поле, но с гръб към вратата не успя да отиграе една висока топка и да отбележи. След това нов шанс се откри за каталунците и в 30-ата минута Даниел Алвеш стреля от дистанция, но покрай вратата.

В 36-ата минута Барселона остана с човек по-малко на терена. Хавиер Масчерано задържа за фланелката откъсващия се Кевин Гамейро и съдията извади директен червен картон на аржентинеца. При последвалия фаул пък Евер Банега стреля много опасно и Марк-Андре тер Щеген направи страхотно спасяване, за да опази вратата си.

Дори и с човек по-малко обаче блаугранас можеха да стигнат до гол в самия край на полувремето. Тогава след едно центриране от корнер Жерард Пике се извиси и стреля с глава, но кълбото премина на сантиметри над гредата.

Севиля опита да се възползва от численото си предимство и натисна в началото на втората част. В 50-ата минута отново Банега отправи опасен далечен удар, който се отби от гредата.

Положението за Барса стана още по-неприятно в 55-ата минута, когато Луис Суарес получи контузия и се наложи да бъде заменен принудително от Рафиня.

В същото време Севиля все повече усилваше натиска. В 66-ата минута Криховяк стреля опасно и само намесата на Серхио Бускетс попречи да се стигне до гол. Минута след това пък Банега доста оптимистично опита да прехвърли Тер Щеген от центъра, но без успех.

Едно от малкото положения за Барса през втората част дойде в 75-ата минута, когато Лионел Меси стреля от фаул, но Серхио Рико спаси. В 84-ата минута пък севилци имаха претенции за дузпа за нарушение на Дани Алвеш срещу Висенте Ибора, но съдията подмина ситуацията.

Арбитърът Карлос Дел Серо Гранде имаше все повече работа в заключителните минути. Първо той показа жълт картон за симулация на Неймар, след като бразилецът опита за си изпроси нарушение пред наказателното поле. Малко след това обаче отново Неймар получи прекрасен извеждащ пас и бе спънат в гръб от Евер Банега, като този път напълно заслужено играчът на Севиля получи директен червен картон и така и двата тима останаха с по 10 човека на терена. Изстрелът от фаул на Меси пък отново не бе никак лош, но Рико спаси.

В крайна сметка редовното време завърши 0:0 и се стигна до продължения. Там обаче Барселона имаше инициативата и в 97-ата минута стигна и до гол. Меси пусна великолепен пас на скорост за Жорди Алба, който стигна до топката и от малък ъгъл я промуши във вратата за 1:0.

Това попадение като че ли окончателно сломи отбора на Севиля и каталунците обсадиха вратата на съперника. В 102-ата минута Меси отправи опасен удар, спасен от вратаря. Две минути по-късно Жерард Пике с главо отблизо не успя да преодолее Серхио Рико, а след това вратарят на севилци направи още две невероятни спасявания - първо след далечен удар на Дани Алвеш, а след това и при добавката на Бускетс отблизо.

До края на мача Барса продължи да доминира, а Севиля завърши срещата с 9 човека, след като и Карисо бе изгонен в 119-ата минута.  В добавеното време пък каталунците решиха всичко, като Неймар се възползва от отличен пас на Меси и отблизо отбеляза за крайното 2:0.

Барса спечели Купата на краля Така Барса завоюва общо 4-ти трофей за сезона, ако броим и титлата в Примера, Суперкупата на Европа и титлата от Световното клубно първенство.