Браво, Гришо! Българинът обърна световния №2 в Маями (видео + галерия)

Първата ни ракета Григор Димитров напомни за най-доброто от себе си, отстранявайки световния №2 Анди Мъри в третия кръг на турнира от серията "Мастърс" в Маями след победа с 6:7 (1), 6:4, 6:3. Така за първи път от месеци насам Григор ще окупира челните страници с постижение на корта, а не на нежния фронт.

Двубоят оправда очакванията, че ще бъде много оспорван, както и предишните осем помежду им. Това беше трета победа на Григор над шотландеца, който му води с три успеха. Съперник на Григор в 1/8-финалите ще бъде французинът Гаел Монфис, който победи с 6:3, 6:4 Пабло Куевас.

Първият сет беше равностоен до тайбрека, като и двамата тенисисти играеха на приливи и отливи. В решителната част обаче шотландецът наложи вихрено темпо и спечели с лекота, като позволи на Григор да вземе само една точка.
Григор Димитров срещу Анди Мъри в Маями
Григор започна много агресивно втория сет и постигна пробив още в първия гейм, след което го затвърди и поведе с 2:0.  Мъри продължи да има проблеми с първия си сервис и българинът постигна втори пробив на 0 в третия гейм и направи мощна крачка към изравняване в сетовете. Това изнерви Мъри, който удари ракетата си в сака и получи забележка от рефера. Нервите никога не са добър съветник и максимата се потвърди в четвъртия гейм, спечелен от Григор отново на нула. В петия гейм шотландецът най-сетне намери сервиса си и записа първи ас, а след това намали на 1:4. В последвалия сервис гейм Григор започна добре, след което направи двойна грешка, след това ударът му срещна мрежата и Мъри поведе с 30:15. Нова двойна грешка на българина и топка в аут позволи на шотландеца да върне един пробив и резултатът стана 4:2.

Григор стигна до възможност отново да поведе с два пробива в последвалия гейм, но с три много мощни сервиса накрая Мъри се върна в играта и намали на 4:3.
Григор започна отлично своя сервис гейм и поведе с 30:0. Негова грешка позволи на Мъри да намали, но Григор я поправи бързо и поведе с 5:3.
Решителният девети гейм започна с огромна грешка на Григор, който от много близо не успя да прехвърли мрежата и така пропиля отличната работа, която беше извършил до този момент. В крайна сметка Мъри взе гейма на нула и се стигна до решителния десети гейм, в който Григор сервираше за победа в сета. Мъри спечели първата точка и така увеличи напрежението върху Григор. Той обаче не му се даде и изравни след продължително разиграване. Димитров стигна до два сетбола, но Мъри ги отрази и се стигна до равенство, а грешка на българина доведе до предимство на шотландеца. Българинът върна равенството, след което получи предимство. Мъри се опита да изнерви допълнително обстановката, като изрази претенции към топката. Това обаче не му помогна в този случай, последва продължително разиграване, грешка на шотландеца и резултатът в сетовете беше изравнен.

И докато Мъри беше подкрепян емоционално от половинката си Ким Сиърс, то Григор се радваше на по-скоро мълчаливата подкрепа на добрата си приятелка - канадската тенис звезда Южени Бушар, която проследи срещата наживо.

Качеството на тениса се вдигна рязко в третия сет и двамата на корта се вкопчиха в здрава битка, като спечелиха първите си подавания, след което се случи най-лошото - Мъри проби в четвъртия гейм и поведе с 3:1. След оспорвана игра в петия гейм Григор стигна до възможност за рибрейк, от която се възползва по впечатляващ начин, след което беше категоричен в подаването си и изравни. Седмият гейм започна с любопитна ситуация - при гоненето на една топка Григор влезе в тунела и предизвика аплодисментите на публиката за упоритостта си.

Моментът се оказа ключов, тъй като след това Мъри започна с колебливите си изяви и Григор постигна нов пробив и поведе с 4:3, след което спечели подаването си и принуди Мъри да сервира за оставане в мача. Две грешки на шотландеца позволиха на Григор да стигна до два мачбола, като Мъри сгреши още в първия, пращайки топката в аут и така Димитров се поздрави с изключително престижна победа над топтенисист, която ще му върне самочувствието, което се поразклати след неуспешния миналогодишен сезон.

РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРЕКИТЕ ДВУБОИ МЕЖДУ ГРИГОР И МЪРИ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!