Григор опита всичко, но Монфис отново се оказа непреодолим (видео + галерия)

Григор Димитров отпадна на осминафиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Маями. Първата ни ракета отстъпи в оспорвана битка от Гаел Монфис със 7:6(5), 3:6, 3:6 и не успя да продължи възходящото си представяне след вчерашната победа срещу световния номер 2 Анди Мъри.

Григор имаше своите шансове, особено след като взе първия сет, но не се възползва от тях. Българинът не направи нито един ас и това беше голямата разлика, защото Монфис реализира 9 точки от начален удар и като цяло се осланяше на сервиса си във важните моменти.Григор Димитров - Гаел Монфис 7:6(5), 3:6, 3:6
Французинът вече води с 4:1 победи в преките им двубои и чака следващия си съперник от двойката Кей Нишикори - Роберто Баутиста Агут.

Двамата изиграха много напрегнат и вълнуващ първи сет, в който преобладаваха грешките, но имаше и някои спиращи дъха изпълнения. Монфис взе първия гейм, без да загуби точка, а Григор, макар и с леки затруднения, изравни. Българинът трябваше да спасява точка за пробив в четвъртия гейм, но грешка на Монфис от форхенд му помогна, а след това с добре пласиран сервис удържа подаването си.

Това, че се измъкна от трудна ситуация, даде допълнителна увереност на Димитров и той реализира първия пробив в мача. Всъщност, голямата заслуга тук беше на самия Монфис, който направи две двойни грешки и на практика подари гейма на нашето момче. Вместо да затвърди пробива, Гришо на свой ред сбърка няколко удара и рибрейкът стана факт.Григор Димитров - Гаел Монфис 7:6(5), 3:6, 3:6
Сценарият се повтори още веднъж в следващите минути. Григор проби за 5:4, но когато сервираше за сета, изостана с 0:40 и Монфис реализира втората си възможност за пробив, изравнявайки резултата. Съперниците взеха убедително последните си подавания преди тайбрека, а в него обратите продължиха. Димитров започна с двойна грешка, но въпреки това пръв стигна до сетбол. Той беше на сервис на Монфис, но хубавият ретур на българина принуди неговия опонент да сбърка и сетът приключи.

Втората част стартира с пробив в полза на Монфис, който можеше да бъде върнат веднага, но за съжаление Григор не успя да извлече максимума от създалата се ситуация. Димитров печелеше следващите си подавания, но не намираше отговор за мощния сервис на французина. В два от геймовете Монфис се измъкна от 0:30 благодарение на началния си удар и продължи да поддържа аванса си. Нещо повече - в деветия гейм той притисна Григор и си осигури два сетбола на сервиса на българина. Първият беше отразен, но след това бекхенд в мрежата от страна на хасковлията изравни сетовете.Григор Димитров - Гаел Монфис 7:6(5), 3:6, 3:6
Началото на третата част бе мечтано за родния тенисист, който осъществи пробив на нула. Случи се обаче това, което на два пъти видяхме и в първия сет - моментално връщане на пробива. При 2:3 в полза на Монфис двамата направиха гейм, продължил повече от 13 минути. В него бяха разиграни общо 20 точки, а Григор на няколко пъти трябваше да оцелява, но успя и в крайна сметка удържа подаването си.

В следващия гейм хасковлията получи две възможности за пробив, но Монфис не трепна и с 4 последователни точки отново поведе - 4:3. Ролите бързо се размениха и дойде ред на Григор да спасява точки за пробив. Той се справи с първата, но след това изкара топката в аут и Монфис вече бе само на гейм от победата. Французинът беше на върха на ентусиазма и отново благодарение на бомбения си сервис приключи нещата в своя полза.