Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград

Макар и по трудния начин, Григор стартира с победа в Маями

Григор Димитров постигна измъчена победа във втория кръг на турнира на твърди кортове от сериите "Мастърс" в Маями. Най-добрият български тенисист надви със 7:6(8), 4:6, 6:4 аржентинеца Федерико Делбонис и най-вероятно му предстои сблъсък с Анди Мъри, който е шампион в надпреварата от 2009 и 2013 година. За да се стигне до мач между двамата, шотландецът първо трябва да елиминира Денис Истомин от Узбекистан.

Поставеният под номер 26 в схемата Димитров реализира само един пробив в целия двубой, но той се оказа достатъчен за крайния успех. За българина това беше втората победа от два мача срещу Делбонис след тази на "Уимбълдън" миналия сезон.

Григор вече има гарантирани 36 170 долара от наградния фонд и 45 точки за световната ранглита.

Първият сет премина равностойно, а българинът трябваше да демонстрира здрави нерви, за да наложи волята си. Григор спаси три сетбола, преди в крайна сметка да зарадва почитателите си и да поведе в резултата.

Димитров спечели убедително откриващото си подаване, но същото стори и Делбонис. Последва още един лесен гейм в полза на хасковлията, който веднага имаше възможност да излезе напред с пробив, но не се възползва. Делбонис се справи и с двата брейкбола, изравнявайки за 2:2, но продължи да е колеблив на ретур и българинът отново взе минимален аванс.
Макар и след изоставане от 0:30, Делбонис удържа подаването си за 3:3. Двамата продължиха да водят битка за всяка педя по корта, а при 4:4 аржентинецът притисна Григор с няколко агресивни форхенда, но хасковлията не се огъна и се доближи на гейм от победата в сета.

Логиката подсказваше, че сетът ще се реши в тайбрек, което и се случи. В него Делбонис пръв реализира минипробив и поведе с 3:2. Следващите две точки също отидоха в полза на аржентинеца, но Григор намери сили за обрат. Той намали до 4:5 благодарение на два добри начални удара, но ретур в аут подари на съперника му два сетбола. Отново сервисът помогна на Димитров, който за първи път поведе при 7:6. В тази игра на нерви нашето момче надделя и след добро излизане на мрежата затвори сета в своя полза.

Противно на очакванията, че вторият сет ще бъде по-лесен за Димитров, той допусна доста грешки в началото му, а Делбонис даде да се разбере, че не се е предал. Аржентинецът спечели безпроблемно първит два гейма, в които сервираше, а Григор трябваше да прави чудеса от храброст, да за не се озове в ролята на догонващ. Геймът за 2:2 продължи повече от 9 минути и мина през няколко възможности за Делбонис да пробие, но все пак Димитров оцеля.
В следващия гейм българинът набързи поведе с 40:0, но поредната му двойна грешка доведе след себе си още две лоши отигравания и напрежението се покачи. Тогава един добре насочен сервис в тялото на съперника сервис върна предимството на Гришо и резултатът стана 3:3. Делбонис беше много по-убедителен при заставането си на линията за сервис и Димитров отново трябваше да демонстрира силата на началния си удар. Tози път той го направи категорично - 4:4.

Делбонис продължи да е по-стабилният от двамата и добрата му игра не остана невъзнаградена. При 5:4 в своя полза аржентинският левичар спечели първите две точки в сервис-гейма на Димитров, после българинът допусна и двойна грешка и няколко секунди по-късно сетът приключи с пробив на нула.

Григор се събуди от летаргията на старта на третия сет и след 2 часа игра най-после се добра до пробив. Той веднага беше затвърден, макар че първата ни ракета отново направи една двойна грешка. Тя обаче дойде при 40:0 и не беше фатална. Българинът не наруши сценария и при следващото си подаване - нова двойна грешка, но гейм в негова полза за 3:1.

При 3:2 Димитров най-после взе гейм на нула, а след това имаше възможност за решителен втори пробив, но Делбонис не се даде. Хубавото беше, че в тези минути началният удар на Григор му донесе доста лесни точки. Дори това обаче не спести неприятностите на хасковлията в осмия гейм, когато той поведе с 40:0, но загуби 4 поредни разигравания и пробивът висеше на косъм. Все пак, Гришо се измъкна и му остана да спечели още веднъж подаването си. 24-годишният българин се концентрира и не даде шансове на съперника си с гейм на нула.