Някак си Леверкузен спечели срещу Хамбургер (видео)

Миналият през Шампионската лига тим на Байер (Леверкузен) записа изключително важна домакинска победа с 1:0 над Хамбургер ШФ в Бундеслигата и се доближи на точка до място в евротурнирите и през следващия сезон. "Аспирините" имаха късмет, че съперникът си вкара автогол чрез Албин Екдал в 18-ата минута. И двата отбора направиха куп пропуски, но с най-голям принос за успеха е вратарят на Байер Бернд Лено, който с поредица от спасявания отчая играчите на Бруно Лабадия. Тотален малшанс застигна Артьомс Рудневс, който пропусна поне три 100-процентови възможности. Хавиер Ернандес също демонстрира нетипична за себе си този сезон разсеяност.

След изтърпяно наказание на пейката на Леверкузен се завърна наставникът Роджер Шмит, който освен всичко днес празнува рожден ден. Заради проблеми с контузени футболисти той се принуди да заложи на защитника Кириакос Пападопулос като халф. Хавиер Ернандес беше сам на върха на атаката, а неговият партньор Щефан Кийслинг остана на пейката и се появи по-късно в двубоя.

Чичарито можеше да вкара още преди изтичането на първата минута, след като с глава засече центриране, но от 2-3 метра изпрати топката в аут. От аналогична ситуация пропусна и Йомер Топрак в 10-ата минута, когато Рене Адлер показа добър рефлекс и спаси. В последните секунди на полувремето и гредата спаси гостите след изстрел на Ернандес. През първата част Рудневс и Люис Холтби се отличиха с пропуски, след като излизаха сами срещу Лено.

Домакините бяха по-активни, но повечето опасни възможности бяха пред тяхната врата. Лено се оказа непреодолим и в 57-ата, 71-ата и 81-ата минута - във всичките ситуации след удари на Рудневс.

В 75-ата минута Кийслинг можеше да реши всичко, но Адлер отрази.

Напрежението ескалира в края, когато реферът даде 6-минутно продължение. В него беше изгонен Тин Йедвай от състава на Леверкузен. Хърватският бранител получи жълт картон, но се засегна и иронично започна да се бие по главата, за което Кристиан Дингерт го отстрани с второ официално предупреждение.

Тимът на Хамбургер ШФ получи своя последен шанс в 98-ата минута, когато се стигна до центриране в наказателното поле, за което се включиха всички 11 играчи на отбора. При последвалото разбъркване пред Денис Дийкмайер се откри възможността да реализира, но той стреля неточно.

Осем кръга преди края "Шпортферайн" все още не си е гарантирал оставането в Първа Бундеслига, като се намира на 7 точки от опасната зона.

В четвъртък пък Леверкузен го очаква сериозно изпитание срещу Виляреал в реваншите от осминафиналите в Лига Европа. Първата среща в Испания завърши с победа на домакините с 2:0.