Balkan Grand Prix 6

Монтана измъкна драматично 3:2 над ЦСКА в първия 1/4-финал (ВИДЕО)

Волейболистите на Монтана измъкна много трудна и важна победа в първия си мач от 1/4-финалните плейофи в Суперлигата на България. Воденият от наставника Петър Шопов тим надделя драматично вкъщи над ЦСКА с 3:2 (28:26, 19:25, 22:25, 25:16, 15:11) след повече от 2 часа здрава битка, в среща играна в зала "Младост". Двубоят бе изгледан на живо от кмета на града Златко Живков и националния селекционер Пламен Константинов.

Така монтанчани успяха да поведат с 1-0 победи в плейофната серия. Мач №2 между двата тима е в неделя (13 март) от 15,00 часа в зала "Васил Симов" в столицата. Играе се до 2 победи от 3 мача.

Първият гейм на срещата започна равностойно, след което ЦСКА направи мини серия и поведе с 10:7 след сервиси на Яни Георгиев. След това обаче домакините наваксаха изоставането си, за да го спечелят по драматичен начин след 28:26. Във втората част ЦСКА дръпна от самото начало с 4:0 и 8:4, разлика, която се оказа достатъчна, за да бъде изравнен резултата след 25:19. Последва обрат до 2:1 гейма в полза на "червените" след 25:22 в третия гейм, а в четвъртия треньорът на Монтана Петър Шопов предприе редица промени като остави в игра опитния капитан Костадин Стойков, Теодор Богданов и Трифон Лапков, които дадоха ефект и се стигна до тайбрек след убедителното 25:16. В решителният пети гейм отборът на Монтана успя да пречупи съперника си с 15:11 и да спечели с 15:11.

Най-полезен за Монтана стана Минчо Минчев, който игра до третия гейм, с 18 точки (1 блок и 47% ефективност в атака) за победата. Влезлият на негово място Костадин Стойков (2 блока, 1 ас и 69% ефективност в атака) и Симеон Александров (3 аса, 32% ефективност в атака и 60% позитивно посрещане) добавиха по 12 точки за успеха. За "червените" Радослав Парапунов заби 22 точки (2 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Яни Георгиев добави 17 точки (4 аса, 52% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане), но и това не помогна за победата.

МОНТАНА - ЦСКА 3:2 (28:26, 19:25, 22:25, 25:16, 15:11)
МОНТАНА: Любомир Агонцев, Минчо Минчев 18, Симеон Александров 12, Златко Кьосев 7, Иван Латунов 7, Мартин Палийски 3 - Добромир Иванов-либеро (Стефан Стоянов, Костадин Стойков 12, Трифон Лапков 7, Теодор Богданов 5, Георги Георгиев-либеро 1)
Старши-треньор: Петър Шопов
ЦСКА: Георги Сеганов 3, Радослав Парапунов 22, Ивайло Стефанов 13, Яни Георгиев 17, Тодор Костов 8, Христо Цветанов 13 - Антон Василиев-либеро (Бойко Бонев 1, Живко Иванов, Михаил Вълчовски, Владимир Станков)
Старши-треньор: Александър Попов.

Статистика: Стилиян Бодурски (скаутмен на Монтана)