Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Арсенал пречупи десетима от Лестър в 95-ата минута и завърза битката на върха (видео)

Арсенал постигна драматична победа с 2:1 над Лестър в дербито на върха в Премиър лийг, играно на "Емиратс". С успеха "артилеристите" се доближиха на две точки от "лисиците", които запазват първото място въпреки днешната загуба. По-късно днес Манчестър Сити и Тотнъм излизат един срещу друг и имат шанс също да се доближат до лидера. Лестър поведе с гол от дузпа на Джейми Варди в самия край на първото полувреме, а в 54-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като Дани Симпсън получи втори жълт картон. Това се оказа решаващо и Арсенал стигна до пълен обрат след попадение на Тио Уолкот (70') и победен гол на Дани Уелбек в петата минута на добавеното време.

Две промени бе направил в стартовия си състав Арсен Венгер - Пер Мертезакер и Франсис Коклен се завърнаха сред титулярите, а Дани Уелбек бе в групата на "артилеристите" за първи път от април 2015-а. Клаудио Раниери започна с идентичен състав в шести пореден мач в Премиър лийг.

Още в първите секунди домакините организираха много бърза атака, при която Йозил намери Окслейд-Чембърлейн отдясно. Крилото опита да подаде към далечната греда, търсейки Алексис, но Дани Симпсън успя да изчисти в корнер. При последвалия ъглов удар Санчес намери топката с глава, но ударът му премина над гредата.

В деветата минута Окслейд-Чембърлейн проби отдясно, като в тази ситуация топката докосна горната част на ръката на Канте. Играчите в червено претендираха за дузпа, но Мартин Аткинсън не отсъди такава.

След 1/4 час игра двамата вратари блеснаха с по една великолепна намеса. Първо Йозил изведе много добре Рамзи, но Шмайхел излезе извън наказателното поле и направи великолепен шпагат, с който спря атаката на домакините. Веднага след това Олбрайтън центрира много добре към Варди, който засече с глава, но Чех успя да спаси с котешки рефлекс.

В 25-ата минута "топчиите" бяха много близо до гола, когато Санчес получи възможност да стреля от около 15 метра, но Морган се хвърли самопожертвувателно и блокира много опасния удар на чилиеца. Пет минути по-късно Жиру вкара с глава, но попадението правилно бе отменено заради засада. В 39-ата минута Канте опита много техничен и изненадващ удар от границата на наказателното поле, но Чех отново успя да се намеси решаващо и да избие.

Две минути пред края на първата част дойде и ключовият момент. Лоран Косиелни извърши грубо нарушение срещу Канте в центъра на терена, но Аткинсън правилно даде авантаж. Топката стигна до Варди, който нахлу на скорост в наказателното поле, където Начо Монреал протегна крак. Нападателят пусна топката напред, потърси контакт и падна. Аткинсън посочи бялата точка въпреки протестите на Монреал. Варди бе безкомпромисен при изпълнението на дузпата, давайки аванс на Лестър.

Домакините имаха претенции и за това, че според тях в началото на контраатака, при която стана дузпата, е имало нарушение на Морган в противниковата половина.

В самото начало на втората част Рамзи отправи много опасен удар от около 20 метра, след който топката премина встрани. В 54-ата минута "лисиците" останаха с човек по-малко, след като Дани Симпсън задържа Жиру и получи втори жълт картон само в рамките на няколко минути.

Домакините се възползваха от численото си превъзходство и в 70-ата минута Тио Уолкот, който се появи като резерва, изравни. Белерин центрира отдясно, Жиру свали много добре с глава към английския национал, който простреля отблизо Шмайхел.

Малко след това Дринкуотър влезе много грубо в краката на Рамзи, но Аткинсън подмина ситуацията, което вбеси уелския халф.

В 85-ата минута Мертезакер пропусна страхотна възможност да направи обрата пълен, след като бе изпуснат от отбраната на Лестър и стреля с глава, но топката премина на сантиметри встрани от гредата.

Две минути след това Шмайхел бе над всички, спасявайки с една ръка удар отблизо на Жиру.

В петата минута на добавеното време домакините получиха правото да изпълнят свободен удар. Йозил центрира в наказателното поле, а Уелбек, който се появи в игра в 83-ата минута, засече с глава за крайното 2:1.

Лестър остава на върха с актив от 53 точки, а Арсенал вече е втори с 51. Манчестър Сити и Тотнъм излизат един срещу друг на "Етихад Стейдиъм" по-късно днес и могат да пренаредят класирането между второ и четвърто място.