Пътеводител в света на уискито

Пътеводител в света на уискито

Със сигурност ти се е случвало някоя дама с по-скромни познания в дебрите на алкохола да те попита какво уиски ще ѝ препоръчаш, а ти да се опиташ да ѝ обясниш, че трябва да се започне от типовете уиски и едва тогава да се върви натам. С други думи, за да намериш какво ти харесва, трябва поне базово да знаеш какво търсиш. Това е лесен начин да впечатлиш жени, които имат стил и знаят къде да намират хора от своя сой. Идеалното място да научиш дори повече за уискито, а и да спечелиш някоя дама с алкохолни интереси, разбира се, е Whiskey Fest Sofia. Побързай наистина много с купуването на билети, защото наистина не остана време.

Скочът се приготвя от малцов ечемик, като повечето от производителите на скоч влагат единствено ечемик, вода и мая. След дестилацията получената течност трябва да отлежи в дъбови бъчви в продължение на не по-малко от няколо години. Оттук идва и разликата в цената - от продължителността на отлежаването. Важно е да се отбележи - отлежаването във въпросните бъчви и при определени температурни стойности и влага. С други думи, ако си купиш 10-годишен скоч и си пазиш бутилката 5 години в шкафа, той няма да стане 15-годишен. Скочът трябва да има по-малко от 94,8% алкохолно съдържание. Истинският скоч, разбира се, се произвежда в Шотландия.

Приликите между скоча и ирландското уиски не са малко, но правилата на изготвяне на второто са значително по-гъвкави. Резултат на това са многото и различни по вкус и аромати брандове ирландско уиски. Най-базовата прилика със скоча е, че и тук напитката се дистилира до по-малко от 94.8% алкохолно съдържание. Разбира се, произвежда се в Република Ирландия и Северна Ирландия.

Спецификите на бърбъна са съвсем други и дори да не си спец, няма как да не усетиш разликата още от първата глътка, а дори и от аромата. Бърбънът се приготвя със зърнена смес, която съдържа най-малко 51% царевица. Процесът на ферментация за тази смес често започва след приготовлението от царевица и вече ферментирала каша, останала от предна партида (терминът е т.нар. sour mash). както скочът трябва да бъде произведен в Шотландия, така истинският бърбън се създава в САЩ, като най-култовото място за изготвянето, дестилация и отлежаване е в Кентъки. Бърбънът се дестилира до не повече от 80% алкохол, да отлежи в нови обгорени бъчви от дъб. Няма конкретно изискване за минимален период на стареене, но ако говорим за т.нар. straight bourbon, бърбънът трябва да отлежи не по-малко от 2 години.

Противно на много вярвания, тенеси уискито не е бърбън. Продуктите, които биват квалифицирани като тенеси уиски, са малко на брой и производителите им твърдят, че разликата е в процеса на филтриране през няколко метра дървени въглища. Както при бърбъна, и тук се използва sour mash, което може би е причината за сходства във вкуса с класическия бърбън.

Ако си истински фен на качественото уиски, сега е моментът да си купиш билет за предстоящия Whiskey Fest, който ще се проведе от 28-и до 30-и октомври в Sofia Event Center в Paradise Center.

Следвай ни:

Още от Булевард

Виж всички