Финландска сензация прави фурор в Бундеслигата (видео)

Младокът Йоел Похянпало във втори пореден мач се появи като резерва за Байер (Леверкузен) и показа головия си нюх. В първия кръг от Бундеслигата попадението на финландеца не стигна дори за точка срещу Борусия (Мьонхенгладбах), но днес нападателят се превърна в герой за тима си срещу Хамбургер ШФ с хеттрик за четвърт час.

Гостите водеха с 1:0 до 79-ата минута благодарение на гола на Боби Ууд и Бруно Лабадия вече предвкусваше първата си победа като треньор срещу "аспирините", но тогава Похянпало, който се появи на терена в 72-ата минута, изравни и това бе само началото на блестящото му представяне. В първата минута на добавеното време Бенямин Хенрикс проби по левия фланг и Похянпало разстреля Рене Адлер, а в последните секунди финландското острие се възползва от асистенция на Хавиер Ернандес и оформи хеттрика си.
За Хамбургер разочарованието е още по-голямо, защото това беше мач номер 1800 за отбора в Бундеслигата. На старта на сезона хората на Лабадия завършиха 1:1 с Инголщат у дома, като и тогава попадението за тима бе дело на Боби Ууд.

Леверкузен изигра посредствено първо полувреме, в което единствените две голови положения пред вратата на Рене Адлер пропусна Адмир Мехмеди. В 9-ата минута швейцарският национал беше изведен в наказателното поле, но шутира встрани от целта. Малко преди почивката пък Мехмеди засече с глава центриране от фаул на Хакан Чалханоолу, но прати топката право в ръцете на Адлер.
Домакините имаха малшанса Карим Белараби да се контузи още в 3-ата минута, а влезлият на неговото място Юлиан Брант сбърка доста пасове. Хамбургер действаше стабилно в отбрана и изчакваше грешки на своя съперник. В 40-ата минута Николай Мюлер се озова на добра позиция, но ударът му бе твърде слаб.

Вторите 45 минути започнаха с натиск на "аспирините". След подаване на Кевин Кампъл Чалханоолу стреля по диагонала, но не намери очертанията на вратата. Малко след това Хавиер Ернандес сбърка и вместо да шутира, реши да търси комбинация със свой съотборник. В 58-ата минута Бернд Лено подари гол на гостите. Германският национал, който поднови договора си с Байер до 2020 година, излезе неразчетено, но не уцели топката и за Боби Ууд не бе проблем да открие резултата на празна врата.
След гола Леверкузен притисна съперника, но Рене Адлер направи няколко великолепни спасявания срещу бившия си тим, а в 63-ата минута и гредата помогна на Хамбургер след удара на Чичарито. Много сигурен в центъра на защитата на гостите беше и Емир Спахич, който изгаряше от желание да се докаже срещу отбора, който го изгони миналата година.

Всичко се развиваше перфектно за Хамбургер до влизането в игра на Похянпало. В 79-ата минута младият нападател изравни на празна врата след перфектно центриране на Юлиан Брант. Домакините продължиха да атакуват и в първата минута на добавеното време Хенрихс намери в наказателното поле Похянпало, който без никакво забавяне заби топката в мрежата, а в самия край на двубоя финландецът получи подаване от Чичарито, преодоля съперник и хладнокръвно вкара за 3:1.
С хеттрика си Похянпало вече има 4 гола и се изравни с Роберт Левандовски на върха при стрелците в Бундеслигата. Освен това, финландецът е реализирал всички попадения за своя отбор в първите два кръга.