България с измъчено 3:2 над Франция на Евро 2016 за младежи

Волейболистите от националния отбор на България за младежи до 20 години записаха драматична втора победа на Европейското първенство, което се провежда в Пловдив и Варна. Момчетата на селекционера Владимир Николов се наложиха много трудно и измъчено над коравия тим на Франция с 3:2 (25:23, 22:25, 25:23, 19:25, 15:10) в мач от 3-ия кръг в Група 1 на шампионата на Стария континент, игран тази вечер пред около 700 зрители в зала "Колодрума" в Града под тепетата. Срещата бе изгледана на живо и от селекционера на мъжкия ни национален отбор Пламен Константинов, който се прибра от Русия.

Така младите български "лъвчета" имат 2 победи, 1 загуба и 6 точки, с което запазиха реални шансове за класиране на полуфиналите на турнира. "Петлите" пък допуснаха трета поредна загуба с 2:3, с което са на предпоследното 5-о място с 3 точки. Утре (5 септември) е почивен ден на първенство, а във вторник (6 септември) България играе срещу силния отбор на Германия, който пък по-късно тази вечер излиза срещу световния шампион в тази възраст Полша в дербито в групата. Срещата отново ще бъде от 17,30 часа в зала "Колодрума", а преди това от 15,00 часа Франция ще играе с Украйна.

Първият гейм премина изцяло под диктовката на българските момчета, които поведоха с 1:0 след 25:23. В началото на втората част играта вървеше точка за точка. След второто техническо прекъсване Франция успя да дръпне с 20:16, след което успя да изравни на 1:1 след 25:22. Третият гейм бе също много оспорван, но в крайна сметка България го спечели с 25:23. За съжаление българите допуснаха доста грешки в четвъртата част и позволиха на "петлите" да вкарат мача в тайбрек. България поведе в началото на петия решителен гейм и не изпусна инициативата до края – 15:10 и 3:2.

Най-полезен за българския тим бе капитанът Пламен Шекерджиев с 22 точки (2 блока, 1 ас, 51% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане), а Алекс Грозданов заби още 16 точки (6 блока!!!, 2 аса и 53% ефективност в атака) за победата. За французите Йоаким Пану реализира 18 точки (49% ефективност в атака), а Реми Басерю (2 блока, 3 аса, 48% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и Тибо Торал (1 ас, 38% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) завършиха с по 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2 (25:23, 22:25, 25:23, 19:25, 15:10)
БЪЛГАРИЯ: Николай Манчев 3, Радослав Парапунов 14, Пламен Шекерджиев 22, Цветелин Цветанов 5, Гордън Люцканов 9, Алекс Грозданов 16 - Станислав Драмов-либеро (Мартин Павлов 5, Преслав Йорданов, Георги Михалев, Дилян Игнатов)
Старши-треньор: Владимир Николов
ФРАНЦИЯ: Лео Мейер 5, Йоаким Пану 18, Реми Басерю 16, Тибо Торал 16, Бартелеми Шинениезе 15, Матийо Манусоаки 9 - Бенжамен Диес-либеро (Фран Новотни Кашич, Люк Парвил-либеро)
Старши-треньор: Жоселин Трилон.