Битката за второто място продължава след равенство на ЦСКА - София с Крумовград, Локомотив и Левски излизат в мач за престиж в Пловдив

Холандия на исторически полуфинал в Рио

Европейският волейболен вицешампион при жените Холандия се класира за полуфинал на Олимпийски игри за първи път в историята си. Волейболистките на "лалетата" надделяха над Република Корея с 3:1 (25:19, 25:14, 23:25, 25:20) в първия 1/4-финал от женския турнир на Игрите в Рио, игран този следобед пред близо 6500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така холандките стигат до полуфинал на Олимпиада за исторически първи път. До сега Холандия имаше само едно 5-о и едно 6-о място на форум под петте преплетени кръга. Съперник на полуфиналът на момичетата на Джовани Гуидети ще бъде победителя от 1/4-финала между домакините от Бразилия, които са двукратни олимпийски шампионки, и коравия тим на Китай, които играят тази нощ. По програма полуфиналната среща ще бъде в петък (19 август) от 04,15 часа през нощта българско време. Корейките пък отпадат от Игрите, като ще разделят 5/8-о място в крайното класиране.

Звездата и капитанката на корейския тим Йеон Кун Ким започна мощно в първия гейм, но от друга страна разпределителката на Холандия Лаура Дайкема разигра еднакво нападателките си и това бе решаващо. Така европейските вицешампионки взеха гейма с 25:19. Във втората част холандското трио Лонеке Сльотжес, Юдит Пиетерсен и Анне Буйс бе над всички - 25:14 и 2:0. Република Корея успя да поведе в началото на третия гейм благодарение на Йеон Кун Ким, но холандките показаха постоянство и успяха да стопят изоставането си до 24:23. Все пак азиатките взеха гейма с 25:23 след атака на Хиджин Ким. Волейболистките на "лалетата" се възползваха от грешките на корейките и поведоха в началото на четвъртата част. Въпреки опитите на Република Корея да остане в мача, Холандия запази преднината си до 22:19, след което спокойно спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Най-полезна за холандския тим бе Лонеке Сльотжес с 23 точки (3 блока, 2 аса и 26% ефективност в атака), а Юдит Пиетерсен добави още 17 точки (5 аса!!!, 2 блока, 30% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) за победата. За корейките Йеон Кун Ким бе над всички като заби 27 точки (2 блока, 43% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане), но и нейните усилия не бяха достатъчни за нещо повече от гейм.

РЕПУБЛИКА КОРЕЯ - ХОЛАНДИЯ 1:3 (19:25, 14:25, 25:23, 20:25)
РЕПУБЛИКА КОРЕЯ: Хио Хи Ли, Хиджин Ким 5, Йеон Кун Ким 27, Йеонга Парк 7, Хио Джин Ян 10, Су Джи Ким 4 - Хае Ран Ким-либеро (Джаейеон Ли 4, Джие Юн Нам, Хие Сеон Юм, Ю На Бае, Юн Джу Хуан 2)
Старши-треньор: Джун Чул Ли
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема 3, Лонеке Сльотжес 23, Анне Буйс 15, Юдит Пиетерсен 17, Робин Де Кройф 10, Ивон Белиен 5 - Деби Стам-Пилон-либеро (Селесте Плак, Марет Гротюс-Балкещайн, Мирте Шуут)
Старши-треньор: Джовани Гуидети.