Китай уби бразилската мечта за олимпийски златен требъл

Женският национален волейболен отбор на Китай уби мечтата на домакините от Бразилия да станат едва втория тим в света печелил златото на три последователни Олимпиади. Китайките, водени от легендарната Пън Лан, надделяха изключително трудно и драматично над "Селесао" с 3:2 (15:25, 25:23, 25:22, 22:25, 15:13) в последния 1/4-финал от женския турнир на Игрите в Рио 2016, игран тази нощ пред около 9500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така Китай детронира олимпийския шампион при жените от Пекин 2008 и Лондон 2012. Китайските волейболистки взеха сладък реванш за загубата си от Бразилия с 0:3 на полуфинала на домакинската си Олимпиада преди 8 години, на която останаха с бронзовите медали. По този начин Китай се класира за полуфиналите, където ще играе с европейския вицешампион Холандия, който вчера надигра Република Корея с 3:1 на 1/4-финалите в Рио. Полуфиналът между Китай и Холандия ще бъде в петък (19 август) от 04,15 часа през нощта българско време. От друга страна "Селесао" ще раздели 5/8-о място в крайното класиране на турнира.

Бразилките започна силно в първия гейм и затрудниха максимално китайската защита. Домакините поведоха с 8:2 благодарение на Шейла Кастро. "Селесао" задържа и увеличиха разликата до 17:9 след атаки на Тайса Менезеш, Наталия Перейра и Фернанда Родригеш, след което спокойно взе гейма с убедителното 25:15. Китай заигра много по-енергично и по-добре във втората и третата част, като разпределителката Зюуе Уеи, която влезе като резерва, подаваше отлични топки към нападателките Тън Жу и Чаннън Жан. Уеи умело променяше темпото на китайската атака, което допълнително обърка бразилките. Така китайките спечелиха втория гейм с 25:23, а след това и третия с 25:22, за да поведат с 2:1.

Китай успя да поведе и в четвъртата част, но влязлата от скамейката Жусиели Барето остави Бразилия в играта след страхотен блок и атака. Бразилките се възползваха от грешките на Китай от сервис и в крайна сметка стигнаха до тайбрек след 25:22 след атаки на Наталия Перейра и Шейла Кастро. И двата тима бяха поставени под голямо напрежение в петия решителен гейм. Китай и Бразилия си разменяха водачеството в резултата няколко пъти, за да се стигне до 12:11 за азиатките. В решаващите моменти Жусиели и Шейла сбъркаха от начален удар, а Тън Жу сложи край на бразилската мечта за олимпийски златен требъл - 15:13 и 3:2 за Китай.

Най-полезна за китайския тим стана за пореден път стана звездата Тън Жу със страхотните 28 точки (2 блока, 45% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) за победата. Влязлата като резерва Чаннън Жан пък добави още 15 точки (2 блока, 2 аса, 42% ефективност в атака и 61% перфектно посрещане) за невероятния успех. За "Селесао" Фернанда Родригеш (4 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) и Наталия Перейра (2 блока, 1 ас, 49% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) реализираха съответно 24 и 20 точки, но и това не бе достатъчно да продължи мечтата на бразилките.

БРАЗИЛИЯ - КИТАЙ 2:3 (25:15, 23:25, 22:25, 25:22, 13:15)
БРАЗИЛИЯ: Даниеле Линс 2, Шейла Кастро 18, Наталия Перейра 20, Фернанда Родригеш 24, Тайса Менезеш 9, Фабиана Клаудино 8 - Леа да Силва-либеро (Габриела Гимараеш, Жаклин Карвальо 1, Адениция да Силва, Жусиела Барето 5)
Старши-треньор: Жозе "Зе" Роберто Гимараеш
КИТАЙ: Ся Дън, Фансю Ян 3, Тън Жу 24, Рюзи Хуи 1, Синюе Юан 1, Юнли Су 9 - Ли Лин-либеро (Чаннън Жан 15, Зюуе Уеи 1, Сяотън Лю 9, Ни Ян 11)
Старши-треньор: Пън Лан.