САЩ на полуфинал след лесна победа над Япония

Световният волейболен шампион при жените САЩ се класира без особени проблеми за полуфиналите на Олимпиада в Рио де Жанейро. Воденият от легендарния Карч Кирали тим би категорично бронзовия медалист от Лондон 2012 Япония с 3:0 (25:16, 25:23, 25:22) във втория 1/4-финал в женския турнир на Игрите, игран тази вечер пред над 7000 зрители в зала "Мараканазиньо".

По този начин американките, които спечелиха среброто преди 4 години в Лондон, отново достигат до финалната четворка на Олимпийски игри. На полуфинала САЩ очакват победителя от европейския сблъсък на 1/4-финалите в Рио между Русия и Сърбия тази нощ. Полуфиналната среща на американския тим по програма трябва да бъде в четвъртък (18 август) от 19,00 часа българско време. От друга страна Япония не успя да защити мястото си от Лондон 2012 и ще раздели 5/8-о място в крайното класиране.

Разпределителката на САЩ Алиша Глас разигра много умно и добре всичките си нападателки в първия гейм, които постепенно наложиха играта си. Така световните шампионки взеха гейма с убедителното 25:16 въпреки усилията на капитанката на Япония Саори Кимура. Във втората част от едната страна на мрежата блестяха Мию Нагаока и Юки Иший, а от другата Джордън Ларсън-Бърбач и Кимбърли Хил. В крайна сметка САЩ затвори гейма при 25:23 в своя полза след две страхотни атаки на Ларсън. Благодарение на по-добрата си блокада американките поведоха в началото на третия гейм. Япония положи страхотни усилия за да стигне до равенство пти 20:20 след силни изяви на Кимура и Ерика Араки. Все пак САЩ успя да спечели гейма с 25:22 след атаки на Хил и Фолюк Акинрадево, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за САЩ станаха Джордън Ларсън-Бърбач (2 аса, 57% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) и Кимбърли Хил (1 блок, 2 аса, 34% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) с по 14 точки за победата. За японките Мию Нагаока (25% ефективност в атака) и Юки Иший (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) реализираха по 13 точки.

ЯПОНИЯ - САЩ 0:3 (16:25, 23:25, 22:25)
ЯПОНИЯ: Харука Мияшита 1, Мию Нагаока 13, Юки Иший 13, Саори Кимура 9, Харуйо Шимамура 3, Ерика Араки 3 - Ариса Сато-либеро (Юрие Набея, Саори Сакода, Котоки Заясу, Маи Ямагучи, Канами Таширо)
Старши-треньор: Масайоши Манабе
САЩ: Алиша Глас 1, Кели Мърфи 5, Джордън Ларсън-Бърбач 14, Кимбърли Хил 14, Фолюк Акинрадево 10, Рейчъл Адамс 9 - Кейла Бенуорт-либеро (Карли Лойд, Келси Робинсън, Карста Лоу 4, Къртни Томпсън)
Старши-треньор: Карч Кирали.