САЩ измъкна трудно 3:2 над Холандия

Световните волейболни шампионки от САЩ записаха втора поредна победа на Олимпиадата в Рио. Момичетата на легендарния Карч Кирали се наложиха много трудно и драматично над европейския вицешампион Холандия с 3:2 (18:25, 25:18, 21:25, 25:20, 15:8) във втория си мач от Група В на турнира, игран късно снощи пред около 5500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така американките са на второ място във временното класиране с 2 победи от 2 мача и 5 точки. Начело пък е Сърбия също с 2 победи от 2 мача, но с 6 точки. "Лалетата" пък допуснаха първа загуба и с 1 победа и 3 точки са на 4-о място в класирането. В третия кръг мачове в групата САЩ играе именно срещу сръбкините, а Холандия ще излезе срещу Италия, която е без победа до момента. Срещите са утре (10 август) съответно от 21,00 и 17,35 часа българско време.

Холандките играха отлично в първия гейм и след силни изяви на Лонеке Сльотжес и Анне Буйс го спечелиха с убедителното 25:18. Холандия поведе и във втората част с 6:3, но САЩ успяха да изравнят при 12:12 след няколко атаки на Джордън Ларсън-Бърбач. Американките продължиха със силната си игра и изравниха за 1:1 след 25:18. В третия гейм холандският тим успя да дръпне с 21:15 благодарение на добрата си защита и ефективната атака, след което взе гейма с 25:21 след атака на Робин де Кройф. Ключовият момент в четвъртата част се оказа нелепата контузия на капитанката на Холандия Марет Гротюс-Балкещайн при 11:9 за американките. В крайна сметка САЩ спечели гейма с 25:20 след отлични изяви на Кели Мърфи и вкараха мача в тайбрек. Холандките се оказаха безпомощни срещу силните атаки на САЩ - 15:8 и 3:2 за световните шампионки.

Най-полезна за американския тим стана Кели Мърфи с 18 точки (3 блока и 35% ефективност в атака), а Джордън Ларсън-Бърбач (1 блок, 2 аса, 13% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане) и Фолюк Акинрадево (2 блока, 1 ас и 67% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за победата. За холандките Лонеке Сльотжес реализира 21 точки (1 блок и 23% ефективност в атака), а Робин де Кройф добави 14 точки (5 блока!!! и 2 аса и 35% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

САЩ - ХОЛАНДИЯ 3:2 (18:25, 25:18, 21:25, 25:20, 15:8)
САЩ: Алиша Глас 8, Кели Мърфи 18, Джордън Ларсън-Бърбач 15, Кимбърли Хил 14, Фолюк Акинрадево 15, Рейчъл Адамс 8 - Кейла Бануорт-либеро (Келси Робинсън, Карста Лоу, Криста Диетцен 1, Къртни Томпсън)
Старши-треньор: Карч Кирали
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема 1, Лонеке Сльотжес 21, Анне Буйс 11, Марет Гротюс-Балкещайн 8, Робин Де Кройф 14, Ивон Белиен 10 - Деби Стам-Пилон-либеро (Юдит Пиетерсен 4, Селесте Плак, Мирте Шуут, Фемке Щолтенборг)
Старши-треньор: Джовани Гуидети.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!