Холандия тръгна със страхотен обрат и 3:2 над Китай в Рио

Европейският волейболен вицешампион при жените Холандия тръгна по страхотен начин на олимпийския турнир в Рио 2016. Момичетата на италианския селекционер Джовани Гуидети направиха невероятен обрат и надделяха над коравия тим на Китай с 3:2 (25:23, 21:25, 18:25, 25:22, 15:13) в първия си мач от Група В на Олимпиадата, игран тази вечер пред около 6500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Във втория кръг мачове в групата "лалетата" ще играят срещу световния шампион САЩ, който стартира по-късно тази вечер срещу Пуерто Рико, а китайките ще излязат срещу Италия, която пък тази нощ започва срещу Сърбия. Срещите са в понеделник (8 август) съответно от 21,00 и 15,30 часа българско време.

Холандките успяха да вземат първия гейм с 25:23 благгодарение на успешните атаки на Анне Буйс и Лонеке Сльотжес. Китайските волейболистки използваха високата блокада на Холандия, за да доминират във втората част след силни атаки на Юнли Су и отлични изяви на Ни Ян в защита. Силните сервиси на Китай продължиха да тормозят "лалетата" и азиатките поведоха с 2:1 след убедително 25:18. Четвъртата част бе равностойна до 18:18, но в крайна сметка Холандия я измъкна с 25:22 след две страхотни атаки на Селесте Плак. Тайбрекът също бе напълно равностоен до 12:12, но Холандия го измъкна с минималното 15:13 след атака в аут на китайките и поредна атака на Сльотжес.

Над всички за холандките бе Лонеке Сльотжес със страхотните 26 точки (2 блока и 49% ефективност в атака) за победата. За китайския тим Тън Жу заби 24 точки (2 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

КИТАЙ - ХОЛАНДИЯ 2:3 (23:25, 25:21, 25:18, 22:25, 13:15)
КИТАЙ: Ся Дън 1, Сяню Гон 18, Тън Жу 24, Чаннън Жан 10, Юнли Су 13, Ни Ян 9 - Ли Лин-либеро (Фансу Ян 2, Зюуе Уей 2, Рюзи Хуи 1, Синюе Юан 2)
Старши-треньор: Пън Лан
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема, Лонеке Сльотжес 26, Анне Буйс 14, Марет Гротхюс-Балкещайн 7, Ивон Белиен 8, Робин де Кройф 15 - Деби Стам-Пилон-либеро (Юдит Пиетерсен 1, Мирте Шуут, Фемке Щолтенборг 1)
Старши-треньор: Джовани Гуидети.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!