Серина се измъчи, но оцеля

Защитаващата титлата си Серина Уилямс (САЩ) се класира за 1/2-финалите на "Ролан Гарос" след много трудна победа срещу 60-ата в световната ранглиста Юлия Путинцева (Казахстан). 34-годишната американка демонстрира класа и успя да се пребори с амбицираната си съперничка след 2 часа и 9 минути игра и успех с 5:7, 6:4, 6:1. Така в следващата фаза в Париж световната номер 1 ще се изправи срещу изненадващата 1/2-финалистка Кики Бертенс. Заемащата 58-ото място в класацията на WTA холандка надви в два сета поставената под номер 8 в схемата Тимеа Бачински (Швейцария) - 7:5, 6:2. По този начин вече са известни най-добрите четири тенисистки във френската столица, след като в другия 1/2-финал сили ще премерят Гарбине Мугуруса (Испания) и Саманта Стоусър (Австралия).

Серина не започна днешния мач по най-добрия начин и направи доста непредизвикани грешки. Американката, която преследва своята титла номер 22 от Големия шлем, с което ще изравни рекорда в "Оупън ерата" на Щефи Граф, загуби подаването си за 1:2 в откриващия сет. След това обаче и Путинцева се пропука за равенство 3:3. 21-годишната представителка на Казахстан се възползва от колебливите изяви на опонентката си в 11-ия гейм, когато реализира пробив и поведе. След това тя взе на нула началния си удар и така затвори частта при 7:5 в своя полза. Путинцева стартира с брейк на нула и във втория сет, но Уилямс изравни минути по-късно за 1:1. Нещо повече - американката направи резултата 3:1 с още един брейк. Вместо да запази разликата обаче Серина бе неубедителна в седмия гейм и пробивът бе върнат. Последваха възможности за пробив и пред двете тенисистки в осмия и деветия геймове. При 5:4 опитната Уилямс стигна до два сетбола. Путинцева отрази първия, но във втория нямаше този късмет. Така частите бяха изравнени.

Решаващият трети сет се разви под пълния контрол на Серина. Тя поведе с 5:0 след два бързи пробива и в крайна сметка даде само гейм на съперничката си. При 5:1 американката имаше началния удар, но доста трудно прекоси финалната права. Путинцева показа характер и спаси три мачбола, но все пак Уилямс затвори срещата при 6:1.

Серина приключи мача с изненадващите 43 непредизвикани грешки срещу само 16 за състезателката от Казахстан. Печелившите удари на американката бяха 36 - два пъти повече от тези на Путинцева. Това е трета победа за Уилямс от три двубоя срещу тази съперничка.

От своя страна, Кики Бертенс регистрира най-доброто си представяне в турнир от Големия шлем до момента. Непоставената в схемата холандка имаше проблеми с левия крак след края на първия сет, но намесата на терапевта не повлия на концентрацията й. 24-годишната Бертенс направи три пробива във втората част и така отстрани сочената за фаворитка в мача Бачински. Това бе втори сблъсък между двете и вече има баланс в победите.