Серина е детронирана! Мугуруса е новата шампионка на "Ролан Гарос" (видео + галерия)

22-годишната испанка Гарбинье Мугуруса детронира шампионката и лидерка в световната ранглиста Серина Уилямс на финала на "Ролан Гарос". Поставената под №4 в схемата Мугуруса победи трикратната шампионка в Париж Уилямс със 7:5, 6:4 и триумфира с купата, носеща името на Сюзан Ленглен. 34-годишната американка преследваше рекордна за "Оупън ерата" 22-а титла на сингъл от "Големия шлем", но днес не успя да изравни постижението на германката Щефи Граф. Родената във Венецуела Мугуруса пък спечели първия в кариерата си трофей от турнир от "Големия шлем".

Мугуруса е новата шампионка на "Ролан Гарос"

Днешният финал бе повторение на битката за трофея на "Уимбълдън" през миналата година, когато Уилямс грабна титла №21 от "Големия шлем" след победа с 6:4, 6:4. През 2014 година обаче Мугуруса нанесе поражение с 6:2, 6:2 на американката във втория кръг именно на Откритото първенство на Франция. Испанката вече има 2 победи от 5 мача срещу по-малката от сестрите Уилямс, като всичките им срещи са на турнирите от "Шлема".

Серина спечели на нула откриващото си подаване в двубоя, а испанката отговори, вземайки първия си сервис-гейм на 30. И във втория гейм, в който сервираше, Уилямс нямаше проблеми, губейки само една точка. С убийствен форхенд Серина си извоюва първата точка за пробив в мача, но Мугуруса я отрази с агресивна игра и безпощадна атака. Отлична реакция на мрежата донесе на американката нов брейкпойнт, но испанката го заличи с ас. Мугуруса в крайна сметка измъкна 10-минутния четвърти гейм и изравни резултата - 2:2. В следващия гейм сервиращата Уилямс губеше с 0:40. С ас американката отрази първия брейкпойнт, а при втория ретурът на Мугуруса отиде в мрежата. Последва обаче двойна грешка на ветеранката и пробивът бе факт - 3:2 за Мугуруса. Шестият гейм започна с две поредни двойни грешки на испанката, но след това със смела игра Мугуруса взе 4 поредни точки и се пребори за аванс от 4:2. Уилямс не мислеше да се предава и успя бързо да върне пробива, изравнявайки за 4:4. С гейм на 30 след това Уилямс си върна водачеството в резултата - 5:4. Мугуруса спря серията на противничката си с чудесен сервис-гейм за 5:5. В 11-ия гейм при 30:30 Мугуруса си спечели брейкпойнт с мощен бекхенд по правата, а при следващата точка испанката със свиреп форхенд отново не остави шансове на американката - пробив и 6:5. Следващият гейм не започна добре за испанката, но тя спаси 2 поредни брейкпойнта при 15:40, а след това стигна и до сетбол. Мугуруса имаше нужда от още два, но със смразяващ бекхенд по правата сложи точка на спора в първата част.

Вторият сет започна отлично за Мугуруса, която реализира ранен пробив, но испанката, която направи много двойни грешки в мача, допусна три такива в следващия гейм и американката веднага успя да спечели подаването на съперничката си - 1:1. Последва нов пробив, този път за испанката и тя си върна аванса в резултата в началото на втората част. Серията от пробиви бе прекъсната от Мугуруса, която поведе с 3:1. Играта продължи без пробиви, макар че при 5:3 за Мугуруса Уилямс спаси общо 4 мачбола при свой сервис. Два от тях бяха поредни при 15:40. При един от мачболите испанката реши да атакува втория сервис на съперничката си с мощен ретур, но не намери очертанията на корта. Американката в крайна сметка се пребори за подаването си и принуди противничката си да сервира за трофея. Не липсваше драма и в десетия гейм на втория сет, който се оказа и последен в двубоя. Мугуруса го спечели на нула, но при 30:0 топката излезе на милиметри в аут след удар на Уилямс и се наложи перфектният днес съдия на стола Паскал Мария да слиза на корта и да проверява отпечатъка от топката. Това означаваше нови три мачбола за испанката, при това поредни. Още първият мачбол бе реализиран, като последната точка в двубоя завърши с прехвърлящ удар на Мугуруса, който кацна върху линията.

За Гарбинье Мугуруса това е не само първа титла от "Големия шлем", но и първа за годината и общо трета в кариерата й на сингъл. Родената в Каракас испанка има и 5 титли на двойки в кариерата си. Мугуруса стана първата испанка след Аранча Санчес Викарио през 1998 година, която печели Откритото първенство на Франция и турнир от "Шлема".

Въпреки днешното поржение по-малката от сестрите Уилямс продължава да е само на титла от рекордните 22 в Откритата ера на Щефи Граф и само на 3 от рекордните за всички времена 24 на австралийката Маргарет Корт.

Миналогодишната шампионка Уилямс остава с 3 трофея на "Ролан Гарос" и по 6 на другите три турнира от "Големия шлем": Australian Open, "Уимбълдън" и US Open. Тя остава с една титла (в Рим непосредствено преди "Ролан Гарос") за годината и с общо 70 на сингъл в кариерата си. Серина има още 15 титли от "Големия шлем" - 13 на двойки и 2 на смесени двойки.

Новата шампионка Мугуруса си гарантира 2 000 000 евро от общия награден фонд на турнира 30 717 500 евро. Финалистката Уилямс пък става по-богата с 1 000 000 евро.

Със спечелените 2000 точки Мугуруса излиза на второ място в световната ранглиста с 6766 точки, като измества от тази позиция спряната от Цветана Пиронкова на осминафиналите полякиня Агниешка Радванска. Уилямс продължава да бъде убедителна лидерка с 8330 точки. Като финалистка, 34-годишната американка прибавя към актива си 1300 точки, но на практика губи 700, тъй като не успя да защити миналогодишната си титла в Париж.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ТРИУМФА НА МУГУРУСА ВИЖТЕ ТУК!