Купа за Барса след зрелищно Ел Класико на американска земя (видео)

Барселона победи с 3:2 Реал Мадрид във вълнуващ сблъсък на “Hard Rock Stadium” в Маями. Двата колоса на испанския футбол се изправиха един срещу друг в рамките на турнира International Champions Cup и направиха генерална репетиция за предстоящия дуел за Суперкупата на Испания. Успехът осигури на каталунците трофея от надпреварата в САЩ.

За последно вечните съперници се бяха срещали в контрола извън Испания през 1982 година, когато Реал се наложи с 1:0 във Венецуела.
Спиращото дъха първо полувреме предложи 4 гола - на Лионел Меси и Иван Ракитич за Барса, и на Матео Ковачич и Марко Асенсио за Реал. В началото на втората част Жерард Пике стана автор на победното попадение за състава на Ернесто Валверде.

Барса атакуваше със звездното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. За бразилеца това може да е бил последен мач с екипа на каталунците. Очаква се до броени дни той да премине в Пари Сен Жермен. Ракитич, Андрес Иниеста и Серхио Бускетс си партнираха в халфовата линия, а на вратата застана Яспер Силесен.
Реал беше без Кристиано Роналдо, а в негово отсъствие Зинедин Зидан заложи в предни позиции на Гарет Бейл, Карим Бензема и Марко Асенсио. В средата на терена пък започнаха Каземиро, Лука Модрич и Матео Ковачич.

В предишните си мачове от турнира Барса надви Ювентус (2:1) и Манчестър Юнайтед (1:0), а кралският клуб загуби от Юнайтед (1:2 след дузпи) и от Манчестър Сити (1:4).
Препълненият стадион очакваше зрелище, а първото полувреме надмина и най-смелите прогнози за открит футбол и много положения. Още до 7-ата минута Барса поведе с 2:0 след попадения на Меси и Ракитич. Двубоят стартира с опит за пробив на Неймар, който без видима причина се хвана за крака. Бразилецът обаче бързо се изправи на крака, а каталунците сътвориха красива атака, при която Серхио Бускетс изведе Меси в наказателното поле и той откри резултата. Лео финтира Модрич, а лек рикошет в тялото на Рафаел Варан направи безпомощен Кейлор Навас.

Няколко минути по-късно Неймар демонстрира техника и комбинира с Луис Суарес. Уругваецът отклони към Ракитич, който с плътен шут вкара втори гол за Барселона. "Блаугранас" продължиха да атакуват настървено, а защитата на Реал беше неподготвена за толкова свиреп настиск. Ракитич от движение и Суарес след майсторско овладяване на гърди и удар от въздуха пропуснаха да покачат на 3:0 още преди да е изминал четвърт час от началото на мача.
Реал отговори с попадение на Ковачич при първата си опасна акция. Хърватинът получи пространство пред наказателното поле и много точно насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата. Малко преди гола Неймар се сбута с Даниел Карвахал, а закачката между двамата доведе до още няколко по-твърди влизания и разменени реплики в минутите до почивката.

Мадридчани се активизираха в средата на полувремето, когато Бензема и Модрич пропуснаха да изравнят. В 29-ата минута Суарес намери Неймар, той финтира защитник в бяло и стреля, но в аут. След това Меси на два пъти като по чудо не се разписа. В първия случай аржентинецът шутира над вратата, а секунди по-късно Навас отрази негов остър удар.
Марсело напомни за себе си с мощен рейд през центъра и подаде на Дани Карвахал, но неговото прострелно центриране излезе в аут. В 36-ата минута "белите" организираха мълниеносна контра и топката стигна до Марко Асенсио, за когото не бе трудно да разстреля Силесен и да изравни.

В самия край на полувремето Меси поиска дузпа, след като навърза няколко футболисти на Реал и навлезе в наказателното поле. Повторенията не показаха ясно дали звездата на Барса е бил фаулиран от Каземиро.
На почивката Зидан смени двамата си централни защитници Варан и Рамос, като пусна вместо тях начо Фернандес и Хесус Вайехо. Лука Модрич и Асенсио пък отстъпиха местата си на Иско и Лукас Васкес. За Барса единствената рокада бе появата на Сержи Роберто вместо Иниеста.

Промяната в защитата на Реал предизвика объркване, което ясно си пролича при центрирането на Неймар от фаул в 50-ата минута. Бранителите в бяло забравиха за Жерард Пике и той необезпокояван прати топката в мрежата. Реал отвърна с диагонален изстрел на Бейл, преминал далеч от целта.
Неймар изгаряше от желание да вкара гол, но все нещо не му достигаше. Поредният пропуск на бразилеца стана факт след хубаво подаване на Сержи Роберто. В ответната атака пък Марсело напредна смело, но ударът му не затрудни Силесен.

Положенията пред двете врати следваха едно след друго. Самюел Юмтити стреля силно, но топката беше избита пред голлинията. После пък Иско опита технично да преодолее Силесен, но холандецът плонжира и улови.
В 63-ата минута Валверде извади Меси и Суарес, но Неймар остана на терена. Бразилецът се отличи с още един пропуск, преди да бъде заменен десетина минути по-късно. Доста смени бяха направени и в Реал, а сред появилите се в игра беше новото попълнение Дани Себайос.

В 81-ата минута шутира технично, но Силесен изби в корнер. След неговото изпълнение бившият халф на Малага отново опита далечен изстрел, но без успех. Последният шанс за изравнителен гол се откри пред Себайос, но доскорошният футболист на Бетис стреля неточно от границата на наказателното поле.

РЕАЛ МАДРИД - БАРСЕЛОНА 2:3 (2:2)