Зенит на Манчини потегли с победа срещу новак (видео)

Новият треньор на Зенит Роберто Манчини дебютира с победа в руското първенство. При гостуването на новака СКА-Хабаровск в първия кръг грандът от Санкт Петербург се наложи с 2:0. Резултата откри резервата Далер Кузяев в 52-ата минута, а в 81-ата Александър Кокорин наказа грешка в защитата на домакините и сложи точка на спора.

Дългият полет до Хабаровск и изкуственият терен направиха още по-сложна задачата на питерци, които имха срещу себе си скромен като възможности, но безкрайно мотивиран съперник. Манчини пусна в титулярния състав две от новите попълнения - Леандро Паредес и Александър Ерохин, а след почивката в игра се появиха и Кузяев и Себастиан Дриуси. В атака действаха националите Александър Кокорин и Артьом Дзюба, а на вратата бе предпочетен Андрей Луньов.
Стражът на Зенит не започна уверено и лошо избита от него топка се отби от гредата още в 6-ата минута. Гостите трудно се справяха с пресата на новаците, а Манчини емоционално наставляваше играчите си от тъчлинията. Кокорин и десният бек Игор Смолников бяха най-активни от футболистите в бели екипи. Смолников опита на два пъти далечни изстрели, но не наруши спокойствието на вратаря Александър Довбня.

На почивката Манчини смени Ерохин с Далер Кузяев и това се оказа майсторски ход. В 52-ата минута привлеченият от Ахмат халф получи топката от Олег Шатов и с безпощаден шут намери долния ляв ъгъл на вратата. Любопитен факт е, че през миналия сезон Кузяев не вкара нито един гол в първенството, но след само 7 минути в дебюта си за Зенит успя да се разпише.

Веднага след попадението домакините се хвърлиха в атаки и Луньов имаше доста работа. В 69-ата минута звездата на СКА-Хабаровск Хуан Лескано сътвори нещо изключително красиво. Той опита да стреля с "рабона" и прати топката в напречната греда.
В тези минути Зенит изцяло се защитаваше. Четвърт час преди края дебют направи и Дриуси, който замени Жулиано. Така се стигна до една от малкото продължителни атаки на питерци, при която Шатов центрира, Дмитрий Гришко застъпи топката и връхлитащият Кокорин отблизо опъна мрежата.

До края за гостите беше лесно да убиват темпото в чакане на последния съдийски сигнал. Въпреки поеленото надмощие, по-високата индивидуална класа на футболистите на Манчини си каза думата и Зенит стартира с очаквана победа.