Шампионът Добруджа не даде шанс на Левски и е на полуфинал (видео + галерия)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) успя да се класира за полуфиналните плейофи в Суперлигата на България. Настоящите шампиони не дадоха шанс на Левски и ги биха като гости с 3:0 (25:19, 25:20, 25:22) във втори мач от 1/4-финалните плейофи, игран тази вечер в зала "Универсиада".
Левски - Добруджа 07
Така добричлии спечелиха плейофната серия с 2-0 победи и се класираха за полуфиналите. Там Добруджа ще спори с Монтана, който отстрани Марек Юнион Ивкони (Дупница) също след 2-0 победи. Левски пък завършва 6-и, където беше и след края на редовния сезон. На полуфиналите ще се играе до 3 победи от 5 мача. Първите две срещи между Монтана и Добруджа трябва да бъдат следващата сряда и четвъртък (29 и 30 март) в Монтана.
Левски бе без един от основните си играчи - Спас Байрев, който отсъстваше поради неясни причини. На негово място като титуляр започна Гордън Люцканов. От друга страна наставникът на шампионите Миро Живков направи една промяна в стартовата си шестица в сравнение с първата среща и като титулярен разпределител бе капитана Христо Енков, който игра страхотно преди три дни.
Първият гейм стартира напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за шампионите от Добруджа - 8:7 след атака през центъра на Алекс Грозданов. Разликата нарасна до 11:8 след грешка на Левски и блок на Грозданов, което накара треньорът на "сините" Петър Шопов да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха успешна блокада и контра на Трифон Лапков и 13:8. Преднината на добричлии продължи да расте до 16:10 след блок-аут на Лапков. Предимството на Добруджа стана 20:12 след атака на Димитър Маринков. Последва страхотна серия от сервиси на разпределителя на Левски Николай Манчев, след която домакините успяха да намалят изоставането си до 21:17. Все пак, момчетата на Миро Живков спокойно взеха гейма с 25:19 след сервис в аут на влезлия като резерва за Левски Иван Панков.
В началото на втората част Добруджа поведе с 2:0 след блок на Трифон Лапков и атака в аут на капитана на Левски Теодор Богданов. Разликата набъбна до 6:2 след блок на Илия Петков и аут на Гордън Люцканов. Първата техническа пауза пък дойде при 8:5 за шампионите. Постепенно "сините" успяха да изравнят при 9:9 след силни изяви на Люцканов и Симеон Александров. Равностойната игра продължи до 12:12, след което гостите от Добрич дръпнаха с 14:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 след атака през центъра на Илия Петков. Преднината на добричлии стана 18:15 след атака в аут на Мартин Павлов. Въпреки усилията на Левски, Добруджа продължи да води до 21:18 след технично отиграване на Трифон Лапков. В крайна сметка шампионите затвориха гейма в своя полза при 25:20 след атака на Жулиен Георгиев и ас на Лапков, с което поведоха с 2:0.
Третият гейм започна много силно за Добруджа, които бързо поведоха с 4:0. Разликата се запази до 8:4 след нова грешка на Левски. Две атаки в аут на Гордън Люцканов и Мартин Павлов и 10:4. Независимо от опитите и усилията на "сините", Добруджа продължи да води до 13:8 и 16:12 след нова атака през центъра на Илия Петков. Шампионите задържаха предимството си до 20:17 след поредна силна атака на Трифон Лапков, след което спокойно спечелиха гейма с 25:22 след атака на Жулиен Георгиев, а с това и мача с 3:0.
Най-полезен за Добруджа стана Трифон Лапков с 15 точки (3 блока, 2 аса, 59% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане), а Димитър Маринков добави още 11 точки (1 ас, 56% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) за победата. За тима на Левски Симеон Александров се отчете с 13 точки.
ЛЕВСКИ - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 0:3 (19:25, 20:25, 22:25)
ЛЕВСКИ: Николай Манчев 4, Гордън Люцканов 10, Симеон Александров 13, Мартин Павлов 4, Теодор Богданов 2, Александър Кордев 8 - Ивайло Лалов-либеро (Иван Панков, Милослав Димов, Людмил Бенов)
Старши-треньор: Петър Шопов
ДОБРУДЖА 07: Христо Енков 1, Жулиен Георгиев 8, Димитър Маринков 11, Трифон Лапков 15, Илия Петков 5, Алекс Грозданов 9 - Христо Христов-либеро (Николай Тодоров, Мартин Мечкаров 1, Денимир Димитров)
Старши-треньор: Мирослав Живков.

Статистика: Лазар Лазаров (скаутмен на Левски)

СНИМКИ: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача ЛЕВСКИ - ДОБРУДЖА 07 0:3 - ТУК!!!