Велик мач в историята на Бундеслигата! (видео)

Борусия (Дортмунд) и Шалке 04 изиграха един от най-великите двубои в историята на Бундеслигата, завършвайки 4:4 на "Сигнал Идуна Парк". Домакините водеха с 4:0 до 25-ата минута, но през второто полувреме съперникът успя да изравни, а отделно пропусна още поне два гола. След последния съдийски сигнал, типично в духа на дербито, играчите на двата тима си налетяха на бой.

От 72-ата минута "жълто-черните" бяха с човек по-малко, защото Пиер-Емерик Обамеянг беше изгонен.

Така вестфалци остават без победа от близо два месеца насам, а “миньорите” продължават да се представят успешно, като са трети в класирането.

На вратата на Борусия беше ветеранът Роман Вайденфелер, след като титулярът Роман Бюрки се контузи. Атаката пак беше водена от Обамеянг, който пропусна предишната среща за първенство, защото беше наказан от треньора.

Новото при вестфалци беше, че те промениха постройката си в защита към такава с трима бранители.
Тимът от Гелзенкирхен отново заложи на Франко ди Санто и Гуидо Бургщалер от първата минута, а на пейката седна възстановеният след травма Леон Горетцка.
Mачът започна с две груби нарушения на гостите, което показа каква е настройката им. "Кралскосините" създадоха и първата опасност, но Йевген Коноплянка не успя да реализира.
След това обаче пред вратата на Шалке настъпи апокалипсис. В рамките на 25 минути домакините нанизаха четири попадения. Първият гол обаче беше повече от скандален. В 12-ата минута топката срещна ръката на Обамеянг и влетя в мрежата, но съдиите не видяха това. Не видяха и тези от спомагателния център в Кьолн, които преглеждат спорните ситуации на повторение. Нападателят на Борусия може би не е действал нарочно, но кълбото нямаше да премине голлинията, ако не беше ръката му.
След това в 18-ата минута Бенжамен Стамбули сам изпрати топката в мрежата след центриране на Нури Шахин от фал. Последваха голове на Марио Гьотце и Рафаел Герейро, като и при двата основен принос имаше Обамеянг.
26 Борусия (Дортмунд) - Шалке 04 4:4
Треньорът на "миньорите" Доменико Тедеско отговори с двойна смяна още в 34-ата минута, а на полувремето извърши и последната си възможна.
В 40-ата минута реферът Дениз Айтекън пожали Тило Кеерер, след като защитникът на Шалке извърши грубо нарушение срещу Андрий Ярмоленко, а вече имаше жълт картон.
Ако някой обаче е зарязал мача на този етап, то има за какво да съжалява.
В 53-ата минута Налдо вкара за Шалке, но този път съдийският екип от системата "Видеоасистент рефер" правилно забеляза, че е имало засада, заради което попадението не беше зачетено.
Това обаче не смути гостите и те продължиха да атакуват и усилията им скоро дадоха резултат. Между 61-ата и 65-ата минути Гуидо Бургщалер и смяната Амин Арит намалиха изоставането до два гола и интригата се завърна.
След още седем минути Обамеянг сътвори глупост, изкарвайки си втори жълт картон и така Шалке имаше числено превъзходство.
Далиел Калиджури докара нещата до 4:3 в полза на Дортмунд в 86-ата минута, а назначеното от Дениз Айтекън 7-минутно продължения вдъхна още повече надежди на гостите.
В третата минута от тях Налдо заби топката с глава след корнер и чудото беше факт - 4:4. И двубоят не беше приключил и нямаше да е изненада, ако Шалке дори беше спечелил, но просто нямаше повече време.
По-рано през втората част Вайденфелер беше отразил сигурни голове след удари на Горетцка и Бургщалер.
Интересно беше, че около десетина минути преди края Амин Арит получи контузия, заради която по принцип щеше да напусне игра. Тъй като обаче отборът от Гелзенкирхен вече беше извършил всичките си смени, нападателят се завърна на терена, макар и да куцаше.