Очаквайте: Отново е време за дерби! Ще видим ли нов триумф на "червените" или този път победата ще е за Левски - на живо със стартовите състави

Латвия опита, но не успя да се провали

Латвия се поздрави с втора поредна победа в група D на ЕвроБаскет 2017, след като удържа късния устрем на Великобритания насред Истанбул, печелейки с. Така балтийската страна подобри актива си до 2-1, докато за островитяните поражението бе трето поредно и те все още не познават вкуса на успеха на първенството до този момент.

Голямата звезда на латвийците Кристапс Порзингис попадна в центъра на вниманието със своите 28 точки, 8 борби и 2 чадъра. Играчът на Ню Йорк Никс започна ударно с 12 точки за първите 5 минути, но след това забави темпото, а и прекара немалка част от мача на пейката, преди да се наложи да се връща спешно в игра във финалните секунди.

През първото полувреме латвийците постепенно си изградиха преднина, която достигна 10 точки, след като резултатът в началните две части бе идентичен и на почивката на таблото в “Синан Ердем Доум” бе изписан резултат от 50:40.

Падението на Великобритания бе най-силно изразено в десетте минути непосредствено след почивката, когато нападението на Латвия заработи като по учебник за 34 реализирани точки, които увеличиха дистанцията до 84:58 преди заключителната четвърт. Тогава обаче дойде и размяната на ролите, а британците се хвърлиха смело напред и поставиха съперника си в трудна позиция, благодарение на серия от 21-5, доближила ги само на 5 точки от Порзингис и компания - 95:90 при 20 секунди до края. До мечтан обрат обаче не се стигна и Латвия спечели, въпреки че потрепери в края - 97:92.

Давис Бертанс вкара 7 тройки от 8 опита и завърши с 22 точки, след като вкара и един наказателен удар, а това се случи за едва 18 минути. Янис Тима вкара 11 точки, а Стрелниекс бе близо до “дабъл-дабъл” с 13 точки и 9 асистенции.

Най-ефективният играч на първенството до момента пак бе на ниво за Великобритания. Гейб Оласени този път завърши с 23 точки (10/11 2Т, 3/5 НУ), 10 борби и 1 отнета топка за коефициент 30. Теди Окереафор и Андрю Лоурънс приключиха с 12 и 11 точки, а Лоурънс се реваншира за колебливата си стрелба и с 10 асистенции.

Утре Латвия играе с Русия, докато Великобритания има за съперник Сърбия.