Сърбия взе своето срещу Латвия

Отборът на Сърбия стартира с победа участието си на Евробаскет 2017, след като днес се наложи над Латвия с 92:82 (21:24; 24:23; 20:13; 27:22) в двубой от група D, който се проведе в зала „Фенербахче Арена“ в Истанбул, Турция.

Богдан Богданович беше най-резултатен за победителите – 30 точки, Милан Мачван завърши с „дабъл-дабъл“ – 14 точки и 10 борби, а Бобан Марянович приключи с 13 точки.

Дайрис Бертанс отбеляза 23 точки за латвийците, а Кристапс Порзингис и Давис Бертанс добавиха съответно по 18 и 16 точки.

Баскетболистите на Сърбия започнаха много разколебано срещата, като допуснаха поредица от грешки в първите минути, докато под другия кош латвийците бяха безкомпромисни, като наказваха всяка слабост в играта на съперника и след точно шест минути игра Латвия водеше със седем точки – 14:7. Саша Джорджевич взе прекъсване, но и това не помогна, като разликата продължи да се покачва и достигна до 12 точки – 22:10 след два фала на Скеле при 2:19 минути до края на периода. Все пак, в оставащото време сърбите успяха да се съвземат, а звездата на западните ни съседи Богданович наниза тройка със сирената и намали изоставането на тима си до само три точки – 21:24.

Богданович наниза нови две точки още на старта на втория период, но Латвия отговори подобаващо – тройка на Порзингис, след което отново той заби за 29:23. В следващите минути сърбите поеха изцяло инициативата, като реализираха серия от 9:1, с която стигнаха до пълен обрат и поведоха с 32:30 при 5:26 минути до края на първото полувреме. В оставащото време играта на двата отбора вървеше на приливи и отливи, като по-добре от шансовете си се възползваха латвийците, които се оттеглиха на почивката в ролята на лидер – 47:45, след като Пейнерс вкара под коша със сирената за края на първото полувреме.

Битката за всеки сантиметър от терена продължи с пълна сила в началото на второто полувреме, но в тези минути по-големи проблеми имаха латвийците, след като звездата на тима Порзингис увисна набързо с четири лични нарушения и седна на пейката. Това обърка играта на Латвия, което даде шанс на сърбите отново да поведат и да задържат лидерската позиция до края на частта - 65:60.

В първите пет минути на последната четвърт двата отбора се надпреварваха да бъркат, като по-бързо в ритъм влязоха символичните гости от Латвия, след като Бертанс и Порзингис избухнаха с тройки и това върна лидерската позиция на тима им – 75:73 при 2:59 минути до края. Последваха силни секунди за западните ни съседи, които пак поведоха с пет точки – 80:75, като този път сърбите не се пропукаха и това им подсигури крайния успех – 92:82.

Сърбия – Латвия 92:82 (21:24; 24:23; 20:13; 27:22)

Сърбия: Мачван 14, Богданович 30, Лучич 7, Милосавлевич 4, Бирчевич, Стимач 2, Лазич 2, Мицич, Гудурич 9, Йович 5, Кузмич 6, Марянович 13

Латвия: Порзингис 18, Блумс, Д.Бертанс 16, Д.Бертанс 23, Тима 5, Смитс 3, Яниченокс, Стрелниекс 4, Скеле 4, Гразулис, Мейерс