"Лалетата" цъфнаха и България се сбогува с мечтата за бараж (видео+галерия)

Националният отбор на България отстъпи с 1:3 при гостуването си на Холандия в световна квалификация от група "А" на "Амстердам Арена". Така домакините изместиха "лъвовете" от третото място, като вече имат 13 точки, а също така продължават да мечтаят за бараж, докато момчетата на Петър Хубчев останаха с 12 точки, но шансовете избледняха, след като Швеция има вече 16 точки след победата над Беларус с 4:0 като гост.

Два гола за победителите отбеляза Дейви Пропер (7, 80), а един добави капитанът Ариен Робен (67). Почетното попадение за "трикольорите" бе на Георги Костадинов в 69-ата минута, който преди това удари греда в 17-ата минута, а в 90-ата минута бе близо и до втори гол.

Капитанът Ивелин Попов изиграя своя мач №70 за България, като записа асистенция, но за съжаление получи и жълт картон, който го вади от следващата квалификация с Франция на "Васил Левски" в началото на октомври. Освен него аут за мача с "петлите" ще бъде и друг титуляр - Ивайло Чочев. Халфът на Палермо също натрупа жълти картони.

Холандия - България Националите на България се бориха и стараха максимално, но въпреки това загубиха напълно заслужено. Отборът на "оранжевите" бе много по-свеж физически и определено по-добър, като накрая напълно резонно спечели, но ранният гол, а също така и късметът при гредата на гостите, също се оказаха решаващи.

Холандия - България Селекционерът Петър Хубчев направи три промени в състава на “лъвовете” в сравнение с победата срещу Швеция (3:2) преди няколко дни. Вместо наказания Божидар Чорбаджийски игра Георги Терзиев, а Симеон Славчев и Георги Миланов, които имаха болки, бяха заменени от Александър Цветков и Атанас Зехиров. Интересното е, че за последния това бе абсолютен дебют за "трикольорите", докато съотборникът му в Черно море имаше едва един мач за "лъвовете". Фактът, че двамата бяха заменени още в 24-ата и 46-ата минута, показва че решението на специалиста не е бил най-правилното.

Хубчев бе наказан за този двубой, като наблюдава срещата от трибуните. Колегата му Дик Адвокаат също направи три промени от тежката загуба с 0:4 от Франция в Париж - Тете, Пропер и Вилхена замениха Фосу-Менса, Уесли Снайдер и наказания Кевин Строотман.

Холандия - България Над 46 000 фенове на домакините оцветиха трибуните в оранжево. Играчите на Адвокаат тръгнаха по-смело, като в 6-ата минута удар на Вилхена се спря в краката на Божиков, а след това попадна в Робен, който се забави и топката му беше избита. При следващата атака обаче Холандия поведе в резултата.
Атака отляво хвана "трикольорите" неподготвени, Блинд беше изведен зад защитата, след което центрира към връхлитащия Пропер, който прати топката в мрежата на Пламен Илиев. Голът бе негов първи за "лалетата".

Последваха още две добри възможности за холандците, но първо родният вратар, а след това и Божиков избиха.

Холандия - България При първата добра атака на България в 17-ата минута Георги Костадинов бе на сантиметри от изравнително попадение. Халфът удари лявата греда с глава. Той засече хубаво центриране на Станислав Манолев, но нямаше късмет.

Малко по-късно в 24-ата минута изненадващо Симеон Славчев замени Цветков.
Янсен пробва далечен удар, докато "лъвовете" изравниха играта, но не създаваха чисти положения. Георги Терзиев пък получи жълт картон за нарушение срещу Янсен. В последните минути на първото полувреме домакините вдигнаха оборотите, но няколко удара на Робен не попаднаха в очертанията на вратата.

Холандия - България Втората част започна с още една промяна за България. Зехиров бе заменен от Георги Миланов. Холандците владееха топката, Янсен пробва удар, Илиев един път пресече хубаво центриране, а Вилхена и Манолев бяха санкционирани с жълти картони. Дясното крило на ЦСКА-София пропиля една добра атака, като реши да играе сам, а не подаде на връхлитащия Попов.

Андрей Гълъбинов се появи на терена в 60-ата минута. Той замени именно Манолев. За съжаление обаче Холандия удвои в 67-ата минута. Защитата на България не успя да се справи с атаката на "оранжевите", които изпълниха странично хвърляне чрез Робен, след което именно той покачи на 2:0. Топката бе минала през всички офанзивни играчи на домакините.

Холандия - България Попадението бе повторение на първия гол на Пропер, като отново отляво асистира Блинд, но този пък Робен се разписа в мрежата на Илиев. Голът бе 34-и в 95 мача за звездата на Байерн (Мюнхен), като с него изпревари най-голямата легенда на холандците Йохан Кройф, който има 33 попадения.

Холандия - България България обаче мигновено върна едно попадение. В 69-ата минута Попето центрира от фаул, а Костадинов лизна топката и вкара в трети пореден мач с националната фланелка, след като го стори при поражението с 1:2 от Беларус и при победата с 3:2 над Швеция. Интересното е, че бившият халф на Левски има едва шест мача за тима.

Ариен Робен пробва рефлекса на Илиев, който боксира. Янсен също пробва удари отдалеч, но извън целта.

Капитанът Попов, който бе доста активен в своя мач № 70 стреля от границата на наказателното поле, но не успя да изравни, а при следващата атака Холандия вкара трети гол.

Холандия - България Пропер за втори път попадна в прегръдките на своите съотборници, след като засече с глава центриране на Промес отляво.

Чочев на два пъти стреля далеч от целта, а Костадинов в последните секунди бе близо до втори гол.

Така домакините прекъснаха серията си от седем поредни мача без победа на "Амстердам Арена", където не познаваха успеха от март 2015 година, когато надвиха Испания. Също така и прекъснаха серията си от две поредни поражения срещу родните национали.

Загубата пък е пета за България от 12 мача срещу Холандия, като балансът вече е изравнен. "Лъвовете" също имат пет победи, а два пъти срещите са завършвали наравно.

Холандия - България След осем мача в група "А" България има четири победи и четири загуби. Всеки от тези четири успеха бе извоюван на "Васил Левски", докато при всяко гостуване, националите си тръгват победени в този квалификационен цикъл.

Сега остават домакинство на лидера в групата - Франция, а също така гостуване на Люксембург, който спъна "петлите" в Тулуза (0:0), с което измести Беларус от петото място.
Веднага след това следва жребият за квалификациите на Евро 2020 година.

ХОЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1
1:0 Пропер (7)
2:0 Робен (67)
2:1 Костадинов (69)
3:1 Пропер (77)

ХОЛАНДИЯ (4–3–3-): Силесен - Тете, Де Фрай, Худ, Блинд - Вайналдум, Пропер (85-Ван Хинкел), Вилхена - Робен, Янсен, Промес

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Пламен Илиев - Страхил Попов, Георги Терзиев, Васил Божиков, Петър Занев - Георги Костадинов, Александър Цветков (24-Симеон Славчев) - Ивайло Чочев, Атанас Зехиров (46-Георги Миланов), Станислав Манолев (60-Андрей Гълъбинов) - Ивелин Попов
СЪДИЯ: Атанасиос Сидиропулос, Гърция
Жълти картони: Терзиев, Манолев,Миланов, Чочев, Попов - Б, Вилхена - Х
СТАДИОН: “Амстердам Арена", 46 000 зрители